«باغ‌های پژمان» اثر جدید«هوشنگ کامکار» راهی بازار موسیقی شد
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۷ دي

آلبوم موسیقی «باغ های پژمان» به آهنگسازی «هوشنگ کامکار» در سه موومان منتشر و راهی بازار موسیقی کشور شد.

این آلبوم از سوی هوشنگ کامکار با دستخط و امضا تحت عنوان «پژمان، به گفته استاد کدکنی چه بگویم که دل افسردگیت از میان برخیزد؟…» به استاد احمد پژمان اهدا شده است.

هوشنگ کامکار در یادداشتی به بهانه انتشار این اثر آورده است: «احمد پژمان اولین آهنگساز در موسیقی ایران است که آثار ارزشمندی برای سازهای ایرانی با استفاده از ملودی ها و تم های کاملا ایرانی و بکارگیری انواع تدابیر آهنگسازی علمی بین الملل و فنون چند صدایی را نوشته است. به عبارت دیگر اولین آهنگسازی است که علم چند صدایی (پلی فونی) را وارد موسیقی ایرانی کرد به نحوی که اصالت و هویت موسیقی از بین نرود. من بپاس خدمات ارزنده ایشان تصمیم گرفتم که اثری را در بزرگداشت ایشان بسازم و سرانجام این سی. دی حاضرشد به نام باغ های پژمان (دوست عزیزم احمد رضا احمدی نام البوم را پیشنهادکرد) نمونه ای از موسیقی ملی معاصر ایران است و در سه مومان برای ارکستر زهی تصنیف شد و ارسلان کامکار و گروه سازهای زهی عهده دار ضبط آن شدند.

کل اثر دارای فرمی اپیزودیک و موزاییک وار آزاد است که تم های اصلی بدان تشخص بخشیده است و به منظور وحدت و یکپارچگی در مکان هایی برای یادآوری برگشت و تکرار می شوند. در تمام طول اثر ملودی ها و موتیف های موسیقی کردی احاطه کامل دارند و به صورت گوناگون مورد استفاده قرار گرفته اند که این تدبیر نه بخاطر امضای خودم بلکه بیشتر به احترام استاد پژمان که علاقه خاصی به این نوع موسیقی دارند به کار رفته اند وبرای آگاهی بیشتر آهنگسازان پارتیتور آثار به صورت پی. دی. اف گنجانده شده است.»

مراسم رونمایی و تحلیل آلبوم «باغ های پژمان» ساعت ۱۶:۳۰ روز دوشنبه ۲۸ دی در مکتب تهران واقع در خیابان آبان جنوبی، کوی کیوان با حضور لوریس چکناواریان، شاهین فرهت، کامبیز روشن روان، نادر مشایخی، محمد سریر، حمید رضا دیبازر، امین هنرمند، رضا مهدوی برگزار می شود. این آلبوم توسط موسسه «راوی» منتشر شده است.

منبع: موسیقی ایرانیان

ارسال پرسش جدید