برای بحران های آب و هوایی آماده اید؟
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۸ بهمن

اتفاقات آب و هوایی، اعم از طوفان های زمستانی، تورنادو، گردباد یا آتش سوزی، همواره همه قسمت های دنیا را تحت تاثیر قرار می‌دهند. هر فردی باید گام‌های مهم برای آمادگی در مقابل چنین فجایعی را بردارد و خود را برای این موقعیت های بالقوه خطرناک، آماده سازد. به همین منظور، ما نکاتی را در این زمینه گردآوری کرده ایم. شما می‌توانید با استفاده از این نکات، جان خود و خانواده تان را از فجایع آب و هوایی نجات دهید.

رعد و برق

رعد و برق می تواند دمای هوای محصور اطراف خود را تا ٥٠ هزار درجه فارنهایت (٢٨ هزار درجه سانتیگراد) بالا ببرد. این دما، ٥ برابر داغ‌تر از سطح خورشید است.

    قاعده ٣٠/٣٠ را به خاطر بسپارید: با دیدن آذرخش، شروع به شمارش کنید. اگر از زمان دیدن نور (برق) تا زمان شنیدن صدا (رعد) کمتر از ٣٠ ثانیه طول کشید، حتما داخل فضای ساختمان، خانه یا پناهگاه شوید و پیش از ترک پناهگاه تا ٣٠ دقیقه بعد از طوفان، منتظر بمانید.

    از سطوح بتنی دوری کنید: دیوارها و سطوح بتنی، رسانای جریان الکتریسیته هستند.

تورنادو

هر ساله حدود ١٢٠٠ تورنادو، آمریکا را درمی نوردد، درحالی که آنها می‌توانند تا بیش از یک ساعت ادامه داشته باشند، اغلب کمتر از ١٠ دقیقه طول می کشند.

    علایم هشدار تورنادو را بشناسید: رنگ متمایل به سبز آسمان، تگرگ‌های بزرگ، ابرهای چرخان و در ارتفاع پایین، یا صدای بخروش بلندی مثل صدای یک قطار، نشانه‌های ترنادو هستند که با دیدن این نشانه‌ها باید به دنبال پناهگاه بروید.

    از مسیر حرکت تورنادو دوری کنید: اگر در خودرو قرار دارید و یک تورنادو را می بینید، از مسیر آن تورنادو کنار بروید و با زاویه درست، از مسیر حرکت تورنادو دور شوید.

گردباد

گردبادها می‌توانند سرعت باد را تا بیش از ١٦٠ مایل در ساعت (٢٦٠ کیلومتر بر ساعت) برسانند و بیش از ٢,٤ تریلیون بشکه باران را در یک روز، تخلیه کنند.

    به اندازه کافی، ذخیره آب داشته باشید: همه ظروف خالی را از آب نوشیدنی پر کنید. سینک ظرفشویی و وان حمام را پر کنید تا مجبور به استفاده از آب آشامیدنی برای شست و شو نشوید.

    با  استفاده از تخته های ضخیم، پنجره ها را محکم کنید: نوارها و چسب ها نمی‌توانند از پنجره ها در مقابل برخورد اشیاء  از بیرون خانه، دوام بیاورند.

طوفان های زمستانی

در برفی‌ترین شهر در آمریکا، سالانه ١٢٨ اینچ (٣٢٥ سانتیگراد) برف می‌بارد.

    حواستان به هیپوترمی‌باشد (هوای بسیار سرد باعث پایین آمدن دمای بدن می‌شود): اگر علایمی در فردی مشاهده کردید، به دنبال پزشک و توصیه های پزشکی باشید. علایمی مثل لرز غیر قابل کنترل، سردرگمی یا نصفه و نیمه بیان کردن جملات می توانند علایم هیپوترمی باشند.

    پناهگاه برفی بسازید: اگر شما در طی طوفان، بیرون از خانه گیر افتاده اید، یک پناهگاه کوچک برفی بسازید. برف می‌تواند به عنوان یک محیط ایزوله در مقابل طوفان، باد و دمای انجماد باشد.

آتش سوزی

بیش از ١٠٠ هزار آتش سوزی هر ساله در آمریکا اتفاق می‌افتد و بیش از ٥ میلیون هکتار از زمین‌ها را از بین می برد.

    آبپاش های مزارع و علفزارها را در نقاط استراتژیک قرار دهید: آبپاش‌ها را در نزدیکی تانکرهای سوخت بالای بلندی ها قرار دهید تا در طی آتش سوزی، بتوانند روی تانکرها و اطراف آنها را آبپاشی کنند.

    دریچه ها را بپوشانید: دریچه های هوا را با شبکه ها و توری هایی بپوشانید تا از ورود جرقه های آتش یا خاکستر به خانه شما  جلوگیری کند.

گرمای بسیار زیاد

بدترین موج گرما در تابستان ١٩٨٠ اتفاق افتاد، و بیش از ١٢٥٠ نفر در آمریکا جان خود را از دست دادند.

    دوش آب سرد بگیرید: اگر دمای هوا خیلی زیاد باشد، پنکه ها نمی توانند مانع گرمازدگی شوند.

    غذای سبک بخورید: از غذاهای داغ و وعده های سنگین اجتناب کنید؛ چراکه آنها تنها حرارت بدن شما را بیشتر می کنند.

    به دنبال علایم گرمازدگی باشید: اگر علایمی مثل دمای بسیار زیاد بدن، پوست خشک،داغ و قرمز، حالت تهوع یا تپش شدید قلب فردی را مشاهده کردید، سریعا به دنبال پزشک و معالجات پزشکی باشید.

منبع: شهروند

ارسال پرسش جدید