«وجدان‌درد» دردسرساز
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۹ اسفند

پس از آندره آغاسی، وجدان درد سراغ یکی دیگر از چهره‌های تاریخی تنیس آمد و ماریا شاراپوا، زن شماره یک سابق و اسطوره تنیس زنان روسیه این رشته با اعتراف به مصرف مواد نیروزا قبل از دوره اخیر رقابت‌های تنیس استرالیا، عملا خودش را در مظان اتهام قرار داد.
ماجرا چیست؟
ماجرا از ٢روز قبل شروع شد؛ وقتی شاراپوا از به زبان آوردن اسراری بزرگ، درکنفرانس خبری‌اش حرف زد. هیچ‌کس نمی‌توانست تصور کند منظور او دقیقا چیست اما وقتی برخلاف همیشه لحنی خشک به کار برد، دنیا شوکه شد: «قبل از دوره گذشته رقابت‌های تنیس استرالیا در نمونه آزمایش دوپینگم ماده اخیرا ممنوع شده ملدونیوم وجود داشت. به دلیل مصدومیت شدید ناچار به مصرف داروهای تولیدکننده این ماده شدم و اعتراف می‌کنم مرتکب اشتباه بزرگی شدم.»
محرومیت
فینالیست ١٠ دوره گرنداسلم‌های مختلف پس از این اعتراف با حکم اتحادیه جهانی تنیس تا ١٢ مارس و زمان مشخص‌شدن واقعیت موجود درباره پرونده دوپینگش، حق حضور در هیچ‌گونه رقابتی را ندارد. فاتح ویمبلدون ٢٠٠٤ به مدت ١٠‌سال از ماده ممنوعه استفاده می‌کرده اما به قول خودش تا چندی قبل از ممنوع بودن ملدونیوم خبر نداشت. ماریا البته ابراز امیدواری کرده فرصت دوباره‌ای به او اعطا شود چون اصلا دوست ندارد با این سن و‌ سال و درحال محرومیت به دوران تقریبا موفق حرفه‌ای‌اش خاتمه دهد. در شرایطی که اسپانسرهایی مانند پورشه، با شاراپوآ قطع همکاری کرده‌اند، احتمال کاهش محرومیت او به خاطر اعترافش وجود دارد.
لزوم سخت‌گیری
پس از رخ دادن ماجرای اعتراف داوطلبانه شاراپوا، اتحادیه تنیس به دلیل سهل‌انگاری در تشخیص صحیح موارد دوپینگ و واگذاری اعلام جرم به خود ورزشکاران تحت فشار قرار گرفته است. از طرفی چندی قبل نواک جوکوویچ از وجود دوپینگ در ورزش مخصوص اشراف خبر داد و خواهان سخت‌گیری بیشتری در این زمینه شد. بلافاصله پس از اظهارات، تحقیقات منجر به کشف چندین مسابقه آلوده به تبانی و دوپینگ طرفین در مسابقات بزرگ انجامید. حالا بیش از هر زمان دیگری رشته سابقا پاک در مظان اتهام قرار دارد.
نفر بعدی، نادال؟
آندره آغاسی، تنیسور مشهور آمریکایی پس از پایان دوران حرفه‌ای درکتاب خاطراتش به مصرف مواد نیروزا و مخدر در روزهای بازی اعتراف کرد و پس از شاراپوا، انگار این شتر در انتخاب بعدی باید دم در خانه رافائل نادال معروف بخوابد! برنده ٤ گرنداسلم دنیای تنیس از زمان ممنوع‌شدن چند ماده مورد مصرفش، دیگر حق درمان درد همیشگی ناحیه کمر از طریق مصرف قرص‌های نیروزا را ندارد و خیلی‌ها می‌گویند دلیل قهرمان نشدن او در ٦ گرنداسلم اخیر، دوپینگ نکردنش تلقی می‌شود!

منبع: شهروند

ارسال پرسش جدید