مردی با اجرای یک کد اشتباهی شرکت خود را نابود کرد
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ شنبه ۲۸ فروردين

آقای ماکرو مارسالا (Macro Marsala) در هفته‌ی گذشته با زدن یک دستور اشتباه کمپانی خود را از روی زمین محو کرد.

به نظر می‌رسد که آقای مارسالا به‌صورت تصادفی و با زدن یک دستور ساده کل کمپانی خود را از رو صفحه‌ی روزگار محو کرده باشد. او رئیس یک شرکت میزبانی سرور است که با این کار، خود و کل مشتریان را در یک دردسر عظیم انداخته است.

او برای رهایی از این مشکل دست به دامان وب‌سایت ServerFault (سایت پرسش و پاسخ مشکلات سرور) شده و از آن‌ها درخواست کرده که راهی را پیش رویش بگذارند. به نظر می‌رسد که او سهواً دستور بدنام rm –rf را اجرا کرده باشد. این دستور با خونسردی تمام هر آنچه از او خواسته باشد را از بین می‌برد.

این دستور به این شکل عمل می‌کند که کلمه‌ی rm به معنای حذف (remove) هست. نویسه‌ی r یعنی پاک کردن فایل و پوشه و در آخر نویسه‌ی f به معنی وادار کردن (force) هست که حتی پیام‌های هشدار را نیز غیرفعال می‌کند. اگر نویسه‌ی f در این دستور نبود، سیستم‌عامل آقای مارسالا را از عواقب این کارش آگاه می‌ساخت.

کمپانی آقای مارسالا تنها با نوشتن 4 حرف از بین رفت. معمولاً زمانی از این دستور استفاده می‌شود که بخواهیم فایل‌های موجود در یک پوشه مشخص شده را حذف کنیم؛ اما آقای مارسالا هیچ پوشه مشخصی را برای این دستور مشخص نکرده و با این کار کل سیستم را پاک کرده است.

او دراین‌باره در وب‌سایت ServerFault نوشت که:

من یک شرکت کوچک میزبانی (Hosting) سرور را راه‌اندازی کرده‌ام که حدود 1533 مشتری دارد. من از نرم‌افزار Ansible برای مدیریت سرورهای خود استفاده می‌کنم. برای انجام کارهای روتین سرورهای خود یک اسکریپت (مجموعه‌ای از دستورات پشت سرهم در یک فایل) داشتم که در آن از دستور موردنظر به شکل rm –rf {foo}/{bar} استفاده شده بود. در زمان اجرای این اسکریپت دو متغیر foo و bar تعریف نشده بودند و دستور مورد بالا به شکل / rm –rf اجرا شده بود و به‌این‌ترتیب این دستور کل سیستم را پاک کرده است.

من شب گذشته به‌طور اشتباهی این دستور را بر روی همه‌ی سرورها اجرا کردم و با این کار همه‌چیز، ازجمله فایل‌های پشتیبان نیز از بین رفتند. چراکه حکم حذف فایل‌های پشتیبان نیز در اسکریپت من وجود داشت.

تقریباً اکثر کاربران وب‌سایت ServerFault به‌اتفاق به آقای مارسالا گفتند که امکان بازیابی اطلاعات از بین رفته وجود ندارد. یکی از کاربران این وب‌سایت به نام Sven صراحتاً به آقای مارسالا اعلام کرد که کمپانی او از بین رفته است و قادر نیست وضعیت را به شکل قبل بازگرداند.

این کاربر اما روزنه‌ای امید را برای او باقی گذاشت. او دراین‌باره گفته که:

آقای مارسالا شما شانس کمی برای بازیابی اطلاعات پاک شده خواهید داشت. شما می‌توانید دیسک‌های خود را به یک کمپانی بازیابی اطلاعات تحویل دهید و امیدوار باشید که آن‌ها اطلاعات پاک شده را برای شما بازیابی کنند.

کاربری دیگر به نام مایکل همپتون (Michael Hampton) نظر خود را این‌گونه بیان کرد:

آقای مارسالا شما کمپانی خود را ازدست‌داده‌اید، بهتر است به‌جای جستجو برای یک راه‌حل به‌منظور بازیابی اطلاعات خود، به دنبال یک وکیل خوب بگردید.

سایر کاربران ServerFault نیز بسیار بی‌پرده با او سخن گفتند. آقای مارسالا واقعاً در شرایط بسیار بدی قرار گرفته است، ما نیز به‌نوبه‌ی خود با او همدردی می‌کنیم.

منبع: گجت‌نیوز

ارسال پرسش جدید