انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا: اتحاد جمهوری‌خواهان علیه ترامپ!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ سه شنبه ۷ ارديبهشت

گویا چشم‌انداز کسب نامزدی نهایی حزب از سوی دونالد ترامپ برای رهبران جمهوری‌خواه چنان دلهره‌آور است که آنان دیگر هیچ ابایی از برهم‌زدن قواعد بازی و تشکیل ائتلافات صوری برای شکست‌ میلیاردر نیویورکی ندارند. شاهد این مدعا نیز بیانیه هم‌زمان کمپین‌های دو رقیب انتخاباتی باقی‌مانده او است که وعده داده‌اند برای ناکام‌گذاشتن مأموریت سخت، اما ممکن نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان در کسب نیمی از آرای وکالتی تا پیش از کنگره ماه جولای، آرای ضدترامپی برخی ایالات مشخص را دودستی تسلیم همرزم خود کنند.
 در این بیانیه‌ها که یکشنبه‌شب و تنها با فاصله چند دقیقه از یکدیگر منتشر شدند، آمده است تد کروز، سناتور تگزاسی و نامزد رده دوم جمهوری‌خواهان، پس از پایان رقابت‌های انتخاباتی آتی روز سه‌شنبه در پنج ایالت شمال‌شرقی آمریکا، تمامی منابع تبلیغاتی خود را معطوف به ایالت ایندیانا خواهد کرد و درعوض توافق شده تا جان کیسیک، فرماندار اوهایو، با لغو کارزار انتخاباتی خود در ایندیانا، همه تلاش خود را متوجه بسیج آرای ضدترامپی در ایالات اورگون و نیومکزیکو کند.
این دو پیش‌تر ضمن تأکید بر این باور که هیچ نامزدی قادر نخواهد بود تا پیش از کنگره ماه جولای در کلیولند، نامزدی نهایی خود را قطعی کند، بارها خاطرنشان کرده‌اند در حال آماده‌سازی برای پیروزی در دور دوم رأی‌گیری از نمایندگان جمهوری‌خواهان هستند؛ سازوکاری که به نمایندگان حزبی اجازه خواهد داد تا فارغ از آرای مردمی ایالت متبوعشان، نامزد موردنظر خود را برگزینند. با همه این اوصاف، کیسیک و کروز برای تحقق سناریوی خود باید اول مانع از پیروزی اولیه ترامپ شوند؛ هدفی که با نظر به شانس ازدست‌رفته این دو برای کسب نیمی از آرا و همچنین نتایج نظرسنجی‌های اخیر، مستلزم همکاری راهبردی جبهه ضدترامپ بوده و بیانیه‌های اخیر نیز اولین گام آشکار در راستای آن است.
در این میان، جف رو، مدیر کمپین انتخاباتی کروز، اولین نفری بود که یکشنبه‌شب پیش‌قدم اعلام اتحاد راهبردی جبهه ضدترامپ شد. او که نامزدی نهایی ترامپ را با نظر به مواضع نامتعارف و شانس پایین پیروزی‌اش در برابر رقبای دموکرات خود، فاجعه و پسرفتی نسلی برای حزب جمهوری‌خواه دانسته، خاطرنشان کرده کمپین کروز همه وقت و منابع خود را وقف رقابت‌های ایالتی ایندیانا خواهد کرد و با کنارکشیدن از رقابت‌های انتخاباتی در اورگون و نیومکزیکو، مسیر پیروزی احتمالی کیسیک در این ایالات را هموارتر خواهد کرد. مدیر کمپین انتخاباتی کروز همچنین در حالی اظهار امیدواری کرده تا متحدان و همراهان این دو کمپین نیز به اتحاد موقت آنان احترام بگذارند که به نظر می‌رسد انتخابات سه ماه می‌ در ایالت ایندیانا و 57 رأی وکالتی حاصل از آن، می‌تواند به یکی از سرنوشت‌سازترین پیچ‌های انتخابات مقدماتی در جبهه جمهوری‌خواهان و احتمالا بزرگ‌ترین مانع پیش‌ِروی نامزدی نهایی ترامپ بدل شود.
برنده انتخابات ایندیانا در شرایطی می‌تواند 30 رأی از مجموع آرای نمایندگان ایالتی را یکجا از آنِ خود کرده و به ازای پیروزی در هریک از 9 حوزه انتخاباتی نیز سه رأی دیگر کسب کند که نتایج نظرسنجی‌های داخلی نشان از آن دارد اختلاف اندک کروز با ترامپ صدرنشین، بیش از هر چیز مدیون آرای هواداران کیسیک است که سبب شکست آرای مخالفان ترامپ شده است. درنتیجه جای تعجب نیست که جان ویور، استراتژیست اصلی کمپین کیسیک، تنها دقایقی پس از بیانیه کروز، جلوگیری از پیروزی ترامپ در ایندیانا را گامی حیاتی در راستای ناکام گذاشتن او در کسب نیمی از مجموع آرای وکالتی دانسته و اعلام کرد با نظر به تحولات جاری در انتخابات مقدماتی، این کمپین نیز تصمیم گرفته تا با کناره‌گیری از انتخابات ایالتی ایندیانا، همه منابع خود را صرف رقابت در ایالات نیومکزیکو و اورگون کند؛ ایالاتی که نه‌تنها آرای وکالتی را تقریبا به طور نسبی بین همه نامزدها توزیع می‌کنند، بلکه به گفته ویور، از لحاظ ساختار سیاسی شباهت فراوانی به آن‌دست ایالات شمال شرقی دارند که فرماندار اوهایو در آنان قدرتمند ظاهر شده است.
اما این ائتلاف راهبردی که به گفته هر دو نامزد، بناست فقط در ایالات مذکور برقرار باشد، تنها چند روز پس از آن شکل گرفت که کروز در سخنانی کیسیک را متهم کرد با نبود هیچ شانسی برای کسب نامزدی نهایی حزب، فقط به این دلیل در رقابت‌های انتخاباتی باقی مانده تا خود را به عنوان معاون‌اول ترامپ معرفی کند. این در حالی است که کیسیک نیز سابقه درخشانی در پایبندی به این قبیل ائتلافات راهبردی ندارد. فرماندار اوهایو در انتخابات 15 ماه مارس و در شرایطی که مارکو روبیو، سناتور فلوریدایی و نامزد کنارکشیده جمهوری‌خواهان، از هواداران خود در اوهایو خواسته بود با انتخابی راهبردی، به کیسیک رأی دهند، از اقدامی مشابه سر باز زد و سبب شد روبیو پس از تحمل شکست در ایالت زادگاه خود، یعنی فلوریدا، از رقابت‌های انتخاباتی کناره‌گیری کند.

منبع: شرق

ارسال پرسش جدید