بهار رویایی سینمای ایران در گیشه
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۷ ارديبهشت

سال 95 شروع غافلگیرکننده برای سینمای ایران بود. مقایسه فروش فیلم‌های روی پرده در سال 94، با دو‌ماهه اول سال جاری نشان می‌دهد، سال پربرکتی پیش روی سینماگران است. طبق آمار ارایه شده از بنیاد سینمایی فارابی، 60 فیلم سینمایی در سال 94 به نمایش درآمد که 14 فیلم فروشی بالای یک میلیارد تومان داشت.

از میان آثار عرضه شده در سینماها، فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله (ص) » به کارگردانی مجید مجیدی با فروش کل بیش از شش میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان - فروش روزانه به‌طور میانگین ۶۰ میلیون تومان- پرفروش‌ترین فیلم سال بود.
فیلم‌های «نهنگ عنبر» به کارگردانی سامان مقدم با فروش بیش از چهار میلیارد و 900میلیون تومان، «ایران برگر» کاری از مسعود جعفری جوزانی با سه میلیارد تومان و «در مدت معلوم» وحید امیرخانی دو میلیارد و 400میلیون تومان رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص می‌دهند. همچنین «گینس» نخستین تجربه کارگردانی محسن تنابنده در سینما با فروشی بالغ بر دو میلیارد تومان، «من سالوادور نیستم» به کارگردانی منوچهر هادی با یک میلیارد و 900 میلیون تومان (در سال 94)، «رخ دیوانه» ابوالحسن داوودی با کسب یک میلیارد و 900میلیون تومان از دیگر فیلم‌های میلیاردی سال ٩٤ هستند.
فیلم‌های «دوران عاشقی» به کارگردانی علیرضا رییسیان یک میلیارد و 600 میلیون تومان، «شاهزاده روم» هادی محمدیان یک میلیارد و 400 میلیون تومان، «عصر یخبندان» کاری از مصطفی کیایی یک میلیارد و 400 میلیون تومان، «استراحت مطلق» عبدالرضا کاهانی یک میلیارد و 200 میلیون تومان، «کوچه بی‌نام» هاتف علیمردانی با فروش یک میلیارد و 200 میلیون تومان و «قندون جهیزیه» علی ملاقلی‌پور و «شیفت شب» نیکی کریمی با یک میلیارد تومان، از دیگر فیلم‌های میلیاردی سال ٩٤ هستند.
بر اساس این آمار مجموع فروش فیلم‌ها در اکران سال گذشته شهر تهران بیش از 42 میلیارد تومان بود.
این در حالی است که در سال 90و 91، تنها پنج فیلم توانستند به فروش میلیاردی دست پیدا کنند. این روند صعودی در سال 93هم ادامه یافت و 9 فیلم به فروش میلیاردی در سینماهای تهران دست پیدا کردند. اما وضعیت سینمای ایران در سال 95 در مقایسه با پنج سال گذشته متفاوت‌تر بود. «بادیگارد» ابراهیم حاتمی کیا، «50 کیلو آلبالو» مانی حقیقی، «ابد و یک روز» سعید روستایی، «خشم و هیاهو» هومن سیدی، «کفش هایم کو» کیومرث پوراحمد و «من سالوادور نیستم» منوچهر هادی توانستند در تهران بیش از 25 میلیارد تومان را از فروش خود وارد چرخه اقتصادی سینما کنند. با این حساب سینمای ایران در کمتر از دو ماه توانسته بیش از نیمی از فروش کل سال 94 را داشته باشد. حالا باید دید این میزان فروش با توجه به شیوه تبلیغات جدید و رونق پردیس‌های سینمایی در تهران، می‌تواند تا پایان سال 95، با سینمای ایران همراه باشد یا خیر.

منبع: اعتماد

ارسال پرسش جدید