تناولی و 50 سال هنر پاپ
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۹ ارديبهشت

گالری شهریور از روز جمعه 31 اردیبهشت میزبان نمایشگاه «تناولی و 50 سال هنر پاپ» می‌شود. در این نمایشگاه 10 نقاشی دیده‌نشده و جدید از پرویز تناولی به همراه سه مجسمه پاپ همگی مربوط به سال 2016 به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش هنرآنلاین، امیرحسین زندی، مدیر گالری شهریور، که پس از چهار نمایشگاه «ابوالقاسم سعیدی»، «هنر دهه 1340 ایران، از مجموعه مسعود اخوان‌جم»، نمایشگاه زنده‌یاد «ناصر عصار» و نمایشگاه «مسعود عربشاهی» در تدارک برپایی نمایشگاهی از آثار پاپ مجسمه‌ساز مطرح معاصر است، انگیزه خود را از برپایی این نمایشگاه این‌طور بیان کرد: «این نمایشگاه به مناسبت جشن ٥٠سالگی هنر پاپ در آثار پرویز تناولی برگزار می‌شود و برای همین هم نام نمایشگاه را» تناولی و 50 سال هنر پاپ گذاشتیم. اولین نمایشگاه آثار پاپ تناولی 50 سال پیش در گالری «بورگز» تهران برگزار شد و حالا بعد از نیم قرن این هنرمند آثاری کاملا پاپ و جدید ارائه کرده که در نوع خود بسیار تاریخی و ارزشمند است».

به باور زندی، هنر پاپ هنوز ادامه دارد و شاهد آن در ایران آثار جدید تناولی و در دنیا آثار هنرمندانی همچون جف کونز است؛ هرچند چیزی که همیشه برای این مجموعه‌دار در مواجهه با این آثار جالب بوده شکل و مفهوم کلی کارهاست: «از جنبه پاپ‌بودن این آثار که بگذریم - که خود البته موضوع مهمی است - امتزاج آیکون‌های معروف یا همان مشاهیر عالم با کلمه «هیچ» بسیار جالب توجه است. بُعد مفهومی این آثار هم برای من خیلی تأثیرگذار بود خصوصا از منظر هیچ‌بودن آدمی با وجود شهرت و ثروت زیاد او». به گفته زندی، آخرین مجموعه چاپ‌های سیلک تناولی تحت عنوان «خط بنویس» که با دست رنگ‌گذاری شده‌اند، در سالن دیگر گالری شهریور به نمایش گذاشته می‌شود.

پرویز تناولی متولد سال 1316 در تهران، مجسمه‌سازی ایرانی است که به لطف آثار گران‌بهای او، نام هنر ایران در بسیاری از مراکز معتبر هنری دنیا و مجلات تخصصی هنر برده شده است. از او به‌عنوان یکی از پیشگامان مکتب سقاخانه یاد می‌شود. علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه «تناولی و 50 سال هنر پاپ» می‌توانند از جمعه 31 اردیبهشت لغایت 28 خردادماه به گالری شهریور به نشانی تهران، الهیه، خیابان خزر شمالی، بن‌بست هرمز پلاک 9 مراجعه کنند.

منبع: شرق

ارسال پرسش جدید