تصميم ژاپن برای پرداخت وام به ايران با «ين»
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ سه شنبه ۴ خرداد

ژاپن اعلام کرد که پرداخت وام به ایران با «ین» پول ملی این کشور را که مراحل اجرایی آن به زودی اعلام می‌شود، در دستور کار دارد.نزدیک به 15 سال است که در اجرای چنین برنامه‌ای وقفه افتاده اما حالا توکیو می‌خواهد بار دیگر با ایران در عرصه اعتبارات بانکی وارد همکاری شود.


تصمیم ژاپن برای پرداخت وام با «ین» به ایران، توسط تارنمای «نیکی» ژاپن به نقل از دولت این کشور منتشر شد. این رسانه در گزارش خود آورده است: توکیو قصد دارد بار دیگر و پس از 15 سال، ازسرگیری پرداخت وام‌های «ینی» به ایران را آغاز کند.


این رسانه در گزارش خود آورده است که این برنامه احتمالا در جریان سفر ماه آگوست (شهریور ماه سالجاری) «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن به ایران اعلام شده و رسمیت خواهد یافت.
دولت ژاپن به ایران اطلاع داده است که «آبه» در ماه اوت امسال به همراه یک هیات بزرگ تجاری و با هدف گسترش همکاری‌های دو کشور به تهران خواهد رفت.
این اولین بار پس از ٣٨ سال یعنی از سال ١٩٧٨ میلادی تاکنون است که یک رهبر ژاپن به ایران سفر می‌کند. «تاکئو فوکودا» آخرین نخست‌وزیر این کشور بود که این سال به ایران آمد.

گزارش حاکی است که بخشی از وام‌هایی که در اختیار ایران قرار می‌گیرد احتمالا برای مرمت و نوسازی پالایشگاه‌های نفت مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
همزمان اعلام شده است که بسیاری شرکت‌های ژاپنی که خواستار همکاری با ایران هستند ابراز امیدواری کرده‌اند دولت هرچه زودتر این برنامه را برای پیشبرد طرح‌های زیربنایی و زیرساختی در ایران آغاز کند.
«نیکی» نوشته است که پرداخت این وام‌ها و اعتبارات بانکی یکی از برنامه‌های ژاپن برای ورود گسترده به بازار ایران به خصوص پس از برجام و لغو تحریم‌هاست. همچنین تحت برنامه کمکی دولت ژاپن قراردادی میان این کشور و ایران امضا شده است که ارزش آن ١٠ میلیون و ٥٠٠ هزار دلار است و طبق آن توکیو ٤٠ دستگاه و تجهیزات پزشکی را به وزارت بهداشت ایران تحویل می‌دهد.


شرکت‌های «فوجی فیلم» و «توشیبا» ژاپن هم که برای مشارکت در این قرارداد اعلام آمادگی کرده‌اند، تاکید دارند که ژاپن کمتر از اروپایی‌ها توانسته است با ایران در بخش بهداشت و پزشکی همکاری کند در صورتی که ارزش این بازار وارداتی تجهیزات پزشکی در ایران، سالانه به ٨٠٠ میلیون دلار می‌رسد.
 

دولت ژاپن، دوم بهمن ماه سال گذشته و در پی اجرایی شدن «برجام» و برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌ها و محدودیت‌ها علیه تهران را لغو کرد.
یوشی‌هیده سوگا، سخنگوی دولت ژاپن در آن زمان اعلام کرد که توکیو می‌خواهد روابط و همکاری‌های خود با ایران را بیش از پیش افزایش دهد و از طریق روابط سنتی و دوستانه میان دو کشور، به صلح و ثبات در خاورمیانه کمک کند. پیش از اعمال تحریم‌های گسترده علیه ایران در سال ٢٠١٢، ژاپن از خریداران اصلی نفت ایران در آسیا بود.

 

منبع: اعتماد

ارسال پرسش جدید