شهرهایی که از خاک تاریخ دوباره سر برآوردند
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۲ خرداد

شهرهای گمشده مناطقی هستند که روزگاری تمدنی بزرگ در آن وجود داشته است ولی با از بین رفتن‌شان به دلایل مختلف، تا قرن‌ها مکان جغرافیایی آن‌ها ناشناخته باقی مانده است. حال بعضی از این شهرها به‌طور اتفاقی توسط باستان‌شناسان یا گردشگران دوباره کشف شده‌اند. در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

 

مِساورده

«مساورده» در شهر کنونی کلورادو قرار دارد و آمریکایی‌های بومی آن منطقه بین سال‌های 600 تا 1300 میلادی در آن زندگی می‌کردند. زیبایی این شهر به دلیل ساختار عجیب و خانه‌های تراشیده شده آن در دل یک صخره بزرگ است. این شهر در اوایل قرن پانزدهم تخلیه شد و دوباره در سال 1776 میلادی توسط چند مبلغ دینی مکزیکی کشف شد. در سال 1906، تئودور روزولت رییس جمهور وقت آمریکا، مساورده را به عنوان یک میراث ملی حفاظت شده اعلام کرد تا از تخریب آن جلوگیری شود.

مساورده

مساورده

مساورده

پمپی

«پمپی» شهری در دوران سلطنت رومی‌ها و واقع در ناپل فعلی است. اکثر این منطقه در سال 79 میلادی همراه شهر دیگری به نام «هرکولانیوم»، به دلیل فوران آتشفشان وسویوس کاملاً تخریب و به زیر 6 متر خاکستر حاصل از آن مدفون شد تا اینکه در سال 1748 توسط یک مهندس اسپانیایی کشف و احیا شد.

پمپی

پمپی

ماچوپیچو

«ماچوپیچو» واقع در استان کاسکوی کشور پرو است. این سازه پیچ در پیچ در سال 1450 ساخته شد ولی 50 سال بعد طی حمله اسپانیایی‌ها خالی از سکنه شد. تاریخدان آمریکایی «هیرام بینگام» در سال 1911 توجه جهانیان را دوباره به این مکان جلب کرد.

ماچوپیچو

ماچوپیچو

پترا

«پترا» حدود به 2000 سال پیش پایتخت مردمانی عجیب به نام «ناباتینو» بود. این شهر عجیب که در دل یک کوه کنده شده بود به اعتقاد بسیاری از افراد یکی از عجایب دنیا محسوب می‌شود. پترا واقع در اردن فعلی، در حال حاضر یک مکان گردشگری تحت حفاظت است که تا سال 1812 برای جامعه جهانی ناشناخته باقی مانده بود. این منطقه به دست «یوهان لودویگ بورخاردت» گردشگر سوییسی کشف شد.

پترا

پترا

پترا

سیداد پردیدا

«سیداد پردیدا» که معنای شهر گمشده می‌دهد، منطقه‌ای در کشور کلمبیا است که در سال 800 میلادی توسط قوم «تایرونا» ساخته شد. این مکان در سال 1972 به دست گروهی که در جستجوی گنج باستانی گمشده بودند کشف شد و در سال 1976 توسط باستان‌شناسان در دست تعمیر قرار گرفت.

سیداد پردیدا

سیداد پردیدا

سیداد پردیدا

تیکال

«تیکال» واقع در جنگل‌های استوایی گواتمالا، پایتخت یکی از قدرتمندترین فرمان‌روایان قوم مایا بود. این مکان به دلیل معماری پلکانی و خاص خود آن هم چهار قرن قبل از میلاد مسیح شهرت دارد. گفته می‌شود این مکان در قرن 10 به دلیل مرگ و میر بسیاری از افراد این شهر، خالی از سکنه شد. هنوز هم با گذشت صدها سال و پیشرفت چشمگیر علم، نحوه ساخت بناهای این شهر یکی از معماهای بزرگ تاریخ‌دانان است.

تیکال

تیکال

موهنجو دارو

«موهنجو دارو»، به معنی تپه مردگان، واقع در ایالت «سیند» پاکستان است و حدود به 2500 سال پیش از میلاد بنا شده است. این شهر یکی از بزرگ‌ترین شهرهای متمدن زمان خود به‌شمار می‌رود که در قرن 19 قبل از میلاد به دلایل نامعلوم به حال خود رها شد تا این‌که در سال 1924 توسط گردشگری به نام «جان مارشال» دوباره کشف شد.

موهنجو دارو

موهنجو دارو

تروی

«تروی» شهری نام‌آشنا برای مردم، چه از نظر تاریخی و چه از لحاظ داستان‌های اساطیری است. تروی پایتخت پادشاهی تروا، در شمال غرب آناتولی (ترکیه فعلی) قرار داشت. این شهر باستانی به دفعات مورد حمله قرار گرفت و تخریب شد و به دلیل اهمیت بسیار بالایش، دوباره بازسازی شد. خیلی از باستان‌شناسان معتقدند که هنوز مکان اصلی این شهر کشف نشده باقی مانده است. اولین نفری که بعد از قرن‌ها دوباره پا به این شهر گذاشت، فرانک کالورت جهانگرد انگلیسی بود.

تروی

تروی

هاتوسا

«هاتوسا» شهری مستقر در ترکیه فعلی، مرکز قلمرو «هیتایت»ها، حدود به 2000 سال قبل از میلاد بود. هیتایت‌ها یکی از اولین تمدن‌های بشری در «عصر برنزی» (دورانی که به استفاده از برنز در سلاح شهرت داشت) بود که بعد از چند قرن فرمانروایی مقتدرانه، به‌طور مرموزی از بین رفتند. هاتوسا توسط «ارنست چانتر» در سال 1893 دوباره کشف شد.

هاتوسا

هاتوسا

هاتوسا

دولاویرا

«دولاویرا» بزرگ‌ترین شهر اولین تمدن هند، قبل از فروپاشی در 1450 سال قبل از میلاد بود. شهرت این شهر به دلیل ساختار عجیب مخازن آبی و برج‌های دیده‌بانی آن بوده است که در سال 1967 توسط «جی. پی. جوشی» به جهانیان معرفی شد.

دولاویرا

دولاویرا

دولاویرا

 
 
 
 
 
منبع: کجارو
 
 

 

ارسال پرسش جدید