سوت سکوت در بازار طلا و ارز
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۴ خرداد

بازار طلا و سکه و ارز در ایران روزهای آرامی را سپری می‌کند. در حالی که برخی پیش‌بینی‌ها روند قیمت دلار و طلا را افزایشی می‌دانند اما از راه رسیدن ماه مبارک رمضان، دوری مردم از بازار طلا و سکه و ارز را رقم زده است. پیش از این رییس اتحادیه طلا و جواهر گفته بود که تا سه هفته اول ماه مبارک رمضان، رکود بازار عادی است و خریدها پس از آن از راه می‌رسد که ایام عید سعید فطر نزدیک شود.

 

در بازارهای جهانی نیز دیروز تغییر قیمت طلا محسوس نبود. با این حال تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که نگرانی‌های مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و افزایش تقاضای فیزیکی و سرمایه‌گذاری، در نهایت به نفع قیمت جهانی طلا خواهد بود.

 

همه‌پرسی عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا روز 23 ژوئن یعنی 3 تیرماه برگزار خواهد شد و مردم در خصوص سرنوشت این کشور در بلوک اقتصادی و سیاسی اروپا تصمیم‌گیری می‌کنند. بر اساس این گزارش نظرسنجی اکونومیست نشان می‌دهد 43 درصد مردم بریتانیا خواستار ترک اتحادیه اروپا هستند و 42 درصد نیز از ادامه عضویت در این اتحادیه حمایت می‌کنند. 12 درصد مردم بریتانیا نیز هنوز مردد هستند.

 

اگر کمپین خروج از اتحادیه اروپا در این همه‌پرسی پیروز شود، طلا بزرگ‌ترین نفع را در کوتاه‌مدت خواهد برد. البته تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که اتخاذ سیاست نرخ بهره منفی از سوی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان به خصوص ژاپن و اروپا نیز می‌تواند عامل مهمی بر نوسانات قیمت جهانی طلا در کوتاه‌مدت و میان مدت باشد. گمانه‌زنی‌های مربوط به زمان افزایش نرخ بهره فدرال‌رزرو امریکا نیز بر قیمت طلا تاثیرگذار خواهد بود. انتشار آمارهای مهم اقتصادی امریکا منطقه یورو و چین نیز از عوامل دیگری است که می‌تواند بازار طلا را تحت تاثیر قرار دهد.

 

تحلیلگران بانک ‌ای‌ان زد استرالیا و موسسه سرمایه‌گذاری کاپیتال اکونومیکس بر این باورند که در صورت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا قیمت جهانی طلا به 1400 دلار خواهد رسید. موسسه مالی اچ‌اس‌بی‌سی نیز در گزارشی اعلام کرد: افزایش تقاضای فیزیکی و سرمایه‌گذاری در بازار بریتانیا در آستانه برگزاری همه‌پرسی سرنوشت‌ساز این کشور، عامل مهم و تعیین کننده‌ای برای تحولات بازار طلا خواهد بود. جدول ضمیمه قیمت طلا و سکه و ارز در بازار تهران در روز گذشته را نشان می‌دهد.

 

 

منبع: اعتماد

ارسال پرسش جدید