بزرگترین یخ‌شکن اتمی جهان به آب انداخته شد
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ سه شنبه ۱ تير

کشتی های باری روسیه به خاطر موقعیت جغرافیایی این کشور در بسیاری مواقع مجبور هستند از میان یخ ها راه خود را باز کنند. به همین دلیل این کشور قصد دارد به بهترین نحو با این همه آب یخ زده مواجه شود. روسیه به تازگی Arktika را به آب انداخته است؛ کشتی باری غول پیکری که آن را «بزرگ ترین و قدرتمندترین یخ شکن اتمی دنیا» می خواند.

 

 

این کشتی مجهز به رآکتور دوگانه، با بیش از ۱۷۳ متر طول و بیش از ۳۴ متر عرض، قادر است از میان برخی از بزرگ ترین و سخت ترین موانع دریاهای یخ زده ی مناطق شمالی نیز مسیر عریضی برای خود باز کند. گفته می شود آرکتیکا قادر است از میان یخ هایی به قطر ۳ متر عبور کند. یخ شکن جدید روسی توانایی حمل حدود ۳۶ هزار تن بار را دارد و برای شناسایی تکه یخ های بزرگ شناور به یک بالگرد نیز مجهز است.

 

 

آرکتیکا تا اواخر سال ۲۰۱۷ وارد خدمت نخواهد شد اما پس از شروع به کار، کشتی های حمل نفت و گاز را از طریق آب های شمالی تا مقصد هایشان در منطقه ی آسیا اقیانوسیه همراهی خواهد کرد. بااین حال همین حالا نیز فشار زیادی برای موفقیت این یخ شکن وجود دارد. برآورد ها حاکی از آن هستند که پروژه ی پشت ساخت این کشتی چیزی حدود ۱.۹ میلیارد دلار هزینه برداشته است. در نتیجه آرکتیکا برای آنکه نشان دهد سرمایه گذاری انجام شده ارزشش را داشته، راه دشواری در پیش خواهد داشت.

 

 

مسیری که آرکتیکا برای آن طراحی شده است

 

 

منبع: دیجیاتو

ارسال پرسش جدید