آخرین اخبار از توافق برجام
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ شنبه ۱۴ شهريور

در شرایطی که همه دنیا در انتظار نهایی شدن توافق برجام بین ایران و 1+5 هستند ، تلاش ها در امریکا برای متقاعد کردن مجلس سنا همچنان پر جنب و جوش دنبال می شود.

بر همین اساس خبرگزاری مهر اینطور گزارش می دهد که تا به حال باراک اوباما موفق شده است رای 33 نفر از سناتورهای کنگره را با خود همراه کند و به همین دلیل تا 17 سپتامبر که قرار است این توافق در سنای امریکا به رای گذاشته شود آسوده خاطر خواهد بود.

طبق گزارش مهر در حال حاضر باراک اوباما تنها به یک رای موافق دیگر احتیاج دارد تا در صورت مخالفت کنگره با وتوی خود تصویب توافق برجام را نهایی کند.

اما اگر مطابق با چشم انداز طراحی شده از سوی سناتور هری رید (رهبر دموکرات ها در سنا)، دموکرات های سنا پس از کسب احتمالی ۳۴ رای لازم برای تضمین حق وتو، افق دید خود را وسیع تر کرده و شمار آراء موافق را به  رقم ۴۱ برسانند، می توانند با استناد به قانون اطاله کلام مانع از تصویب اولیه قطعنامه رد برجام شوند. در این صورت، دیگر نیازی به آن نخواهد بود که اوباما به خود زحمت استفاده از حق وتو را بدهد چرا که با اعلام رای مثبت ۴۱ سناتور دموکرات تنها ۵ سناتور باقی می مانند تا در ترکیب با ۵۴ سناتور جمهوری خواه با توافق هسته ای مخالفت کنند که حاصل جمع این دو رقم آخر ۵۹ می شود – رقمی که هنوز یک پله پایین تر از ۶۰ رای لازم برای شکست اطاله کلام و تایید قطعنامه برجام جمهوری خواهان است

 

ارسال پرسش جدید