تحولات اتحادیه اروپا تاثیری بر ایران ندارد
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۴ تير

 

رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ایران معتقد است خارج شدن انگلیس از اتحادیه اروپا (بریگزیت) تاثیری در اقتصاد ایران ندارد و این تاثیر در روابط اقتصادی میان انگلیس و اتحادیه اروپا مشاهده خواهد شد که حجم آن بیش از 500میلیارد دلار است.

فریال مستوفی با بیان اینکه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تاثیری در روابط اقتصادی و تجاری ایران با این کشور ایجاد نخواهد کرد، گفت: اثر این خروج در روابط انگلیس با اتحادیه اروپا خواهد بود که بیش از 500 میلیارد دلار حجم روابط شان است و این اتفاق می‌تواند این سطح روابط بین انگلیس و اتحادیه اروپا را تحت تاثیر قرار دهد. وی افزود: در وضعیت فعلی مشخص نیست که قوانین اقتصادی انگلیس بعد از جدایی چه تغییراتی خواهد کرد. اینکه آیا قوانین تجاری آنها به سمت تسهیل شدن حرکت می‌کند یا اینکه قرار است سخت‌گیری‌های بیشتری به وجود آید هنوز مشخص نیست. او همچنین گفت: اما شرایط جدید تغییری در روابط تجاری و اقتصادی ایران با انگلیس ایجاد نخواهد کرد، چرا که تا قبل ازاین رای‌گیری، انگلیس قوانین تجاری اتحادیه اروپا را دنبال می‌کرده است و اکنون که از اتحادیه خارج شده طبق قوانین خود عمل می‌کند و در خصوص رفت و آمد دانشجویان یا تجار هم تغییری در نحوه اخذ ویزا ایجاد نشده است، چون انگلیس پیش از خروج از اتحادیه اروپا تحت ویزای شینگن نبود.

وی با بیان اینکه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نتایج منفی برای اقتصاد این کشور در پی خواهد داشت، گفت: در چنین مسائلی مثل خروج یا ماندن در اتحادیه اروپا بهتر است افرادی که کارشناس مسائل سیاسی و اقتصادی هستند نظر بدهند تا اینکه افردا عادی رای بدهند. درحال حاضر حتی ممکن است اسکاتلند و ایرلند شمالی از بریتانیا جدا شوند و این اتفاق به لحاظ اقتصادی به نفع انگلیس نخواهد بود؛ ‌همان‌طور که اکنون شاهد افت قیمت پوند در بازارهای جهانی هستیم. رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: بر اساس قوانین انگلیس اگر در یک همه پرسی مشارکت کمتر از 75 درصد و آرای بیشتر کمتر از 60 درصد - مانند همه‌پرسی اخیر بریتانیا - باشد امکان تجدید آن وجود دارد اما با توجه به وضعیتی که به وجود آمده است، اتحادیه اروپا به‌شدت به دنبال این است که انگلیس هر چه زودتر از اتحادیه خارج شود. مستوفی افزود: با اینکه انگلیس واحد پولش یورو نبود و تحت ویزای شینگن هم قرار نداشت، قبل از همه پرسی اکثر کشورهای اتحادیه اروپا از ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا استقبال می‌کردند، چون به لحاظ اقتصادی در اتحادیه اروپا تاثیرگذار بود.

 

 

منبع: ایسنا

ارسال پرسش جدید