از امروز آغاز شد: اجرای آزمایشی طرح ترادپذیری شماره‌ها
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۱ تير

دكتر عميديان معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي از آغاز اجراي آزمايشي طرح ترابردپذيري شماره‌هاي تلفن همراه (MNP) از امروز خبر داد.

دكتر علي اصغرعميديان معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي گفت: در مرحله اجراي آزمايشي طرح MNP به منظور ارزيابي دقيق شرايط و پارامترهاي مورد نظر، هر يك از اپراتورهاي تلفن همراه مي‌توانند روزانه براي حداكثر 500 شماره، عمليات ترابرد را انجام دهند. 
وي با اشاره به اينكه دوره آزمايشي طرح بصورت يك ماهه پيش‌بيني شده است، گفت: در اين دوره زماني، همزمان با ارزيابي مستمر عملكرد اپراتورها و پايش اقدامات در مركز ترابرد سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي، به مرور برخي محدوديت‌ها در تعداد متقاضيان ورودي اپراتورها برداشته شده و پس از آن راه‌اندازي تجاري آغاز مي‌شود. 


معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات درباره تفاوت بين دوره آزمايشي و راه‌اندازي تجاري عنوان كرد: تنها تفاوت دوره آزمايشي با دوره بهره‌برداري و راه‌اندازي تجاري، محدوديت تعداد شماره‌هاي قابل ترابردشدن و عدم امكان ترابرد شماره براي مشتركان حقوقي است. 
عميديان با اشاره به اينكه دوره آزمايشي به منظور اطمينان از عملكرد صحيح اپراتورها و ارتقاي كيفيت خدمات در دوره راه‌اندازي تجاري در نظر گرفته شده است، افزود: در صورتيكه سقف مجاز روزانه اپراتورها (500 درخواست) تكميل ‌شود، از متقاضيان خواسته خواهد شد كه روز كاري بعدي درخواست خود را پيگيري كنند. 


وي درباره نحوه ترابرد شماره و مهاجرت مشتركان تلفن همراه به ساير اپراتورها افزود: متقاضيان ترابرد شماره مي‌توانند با مراجعه حضوري به دفاتر امور مشتركين و يا پايگاه اينترنتي اپراتوري كه قصد مهاجرت و استفاده از شبكه‌اش را دارند از شرايط ترابرد شماره مطلع شده و درخواست خود را ثبت كنند. 


ترابردپذيري شماره‌هاي تلفن همراه سرويسي است كه به مشترك اجازه مي‌دهد بدون تغيير شماره تلفن همراه خود، از خدمات اپراتور تلفن همراه ديگري استفاده كند. 


متقاضيان براي درخواست ترابرد شماره مي توانند به آدرس پايگاه اينترنتي اپراتورهاي تلفن همراه به شرح زير مراجعه كنند: 


شركت ارتباطات سيار ايران (همراه اول):  www.mci.ir 
شركت خدمات ارتباطي ايرانسل:   www.irancell.ir 
شركت خدمات ارتباطي رايتل: www.rightel.ir

 

 

منبع: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

ارسال پرسش جدید