تغییر نرخ دلار ناشی ازنوسان عرضه و تقاضاست
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۸ تير

 

این روزها با کاهش التهاب‌های سیاسی و اجتماعی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و کودتای نافرجام ترکیه، ارزهای شاخص جهانی از جمله دلار، یورو و پوند به روند طبیعی پیشین خود بازگشته‌اند و بر مبنای عرضه و تقاضا ارزشگذاری و داد وستد می‌شوند.

 

عمده تحولات مربوط به تغییر نرخ انواع ارز در روزهای گذشته ناشی از کودتای نافرجام کشور ترکیه بود. در ساعت‌های اولیه وقوع کودتا شاهد کاهش ارزش پول ملی این کشور (لیر) بودیم، اما با شکست کودتا شاهد بازگشت تدریجی نرخ لیر و به تبع آن برخی دیگر از ارزها به روند پیشین هستیم.

اما به عقیده تحلیلگران می‌توان نوسان‌های نرخ دلار امریکا در این روزها را طبیعی و ناشی از عرضه و تقاضای بازار توصیف کرد.

در لحظه مخابره این خبر هر دلار امریکا در بازار آزاد تهران 34 هزار و 990 ریال داد و ستد می‌شود. همچنین صرافان هر یورو را 39 هزار و 70 و هر پوند را 46 هزار و 980 ریال ارزش‌گذاری کردند. 

تحولات سیاسی و اجتماعی بریتانیا و تصمیم به خروج این کشور از اتحادیه اروپا در پی آرای مردم، نیز اثراتی بر بازار داشت. در آن ایام شاهد کاهش قیمت پوند بودیم و به تبع آن، دلار و یورو به عنوان ارزهای شاخص جهانی با افزایش ارزش مواجه شدند. اما این روزها، ارزش پول ملی انگلستان با حفظ روند کاهشی، به حالت طبیعی خود بازگشته است. روز گذشته نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید در بازار یک میلیون و 89 هزار و 700 تومان، طرح قدیم یک میلیون و 89 هزار تومان، نیم سکه 547 هزار تومان، ربع سکه 284 هزارتومان و سکه گرمی 183 هزارتومان اعلام شد.

 

 

منبع: اعتماد

 

ارسال پرسش جدید