انتشار گزارش مالی یاهو؛ وضعیت خاکستری!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ چهارشنبه ۳۰ تير

گزارش مالی یاهو از کوارتر دوم امسال منتشر شد و نتایج چندان رضایت بخشی حاصل نشد. در ماه مه 2013 شرکت یاهو با 1.1 میلیارد دلار اقدام به خرید Tumblr کرد. تامبلر یک میکروبلاگینگ و یک وب‌‌سایت شبکه اجتماعی است. ویژگی اصلی تامبلر آسانی در استفاده و داشتن امکانات متفاوت برای کاربران خود است تا بتوانند در قالب‌های مختلف پست‌های کوتاه خود را بیان کنند. این وبلاگ‌ها اصطلاحاً تامبلاگ نام دارند.

 

به برخی از دلایل، ماریسا مایر، مدیر‌عامل یاهو گمان می‌کرد که این شبکه اجتماعی می‌تواند با کسب و کار شرکت او مرتبط باشد و خرید تامبلر می‌تواند به نفع یاهو تمام شود؛ اما داستان به شکلی دیگر پیش رفت.

 

اریک گوردون، استاد دانشکده اقتصاد در دانشگاه میشیگان می‌گوید که ارزیابی یاهو از پلتفرم تامبلر بسیار دیر انجام گرفت. او معتقد است که شرکت‌های بزرگ باید ارزش دارایی‌های نامشهود خود را به‌طور منظم ارزیابی و بررسی کنند؛ اما گویا این روند آن‌طور که باید و شاید برای یاهو پیش نرفته است.

گوردون می‌گوید: “از زمان اعلام خرید تامبلر توسط یاهو، بسیاری بر این عقیده بودند که یاهو بیش از حد برای خرید این پلتفرم هزینه کرده است در حال حاضر این شرکت دیگر نمی‌تواند وانمود کند که معامله تامبلر، معامله خوبی بوده، حقیقت اکنون روی خود را نشان داده است .”

 

تامبلر مدت زمانی است که وضعیت نابسامان خود را به یاهو نشان داده است. در اوایل ساری جاری هنگامی که این شبکه اجتماعی نتوانست به اهداف از پیش تعیین شده‌ی خود برسد، ارزش آن 230 میلیون دلار افت کرد. در آن زمان ماریسا مایر که از خرید 1 میلیارد دلاری تامبلر در سال 2013 دفاع می‌کرد، ناگهان با انتقادهای فراوانی از سوی سرمایه‌گذاران مواجه شد. در اوایل سال جاری ماریسا مایر در یک اظهار نظر گفت که میکروبلاگینگ Tumblr برای یاهو یک ستون خواهد بود.

 

 

در طول جلسه او با سرمایه‌گذاران، مایر از برنامه‌های سال 2016 برای پیشبرد کمپانی تحت مسئولیت خود سخن گفت؛ اما برگ‌های برنده‌ی او رو به کاهش است و یا شاید دیگر حتی برگ برنده‌ای باقی نمانده باشد.

 

گزارش مالی یاهو از سه ماه دوم منتهی به 30 ژوئن نشان می‌دهد که یاهو 1.3 میلیارد دلار درآمد داشته و این مقدار 65 میلیون دلار بیشتر از کوارتر اول است؛ البته تامبلر را از آن جدا کنید، این کمپانی با از دست دادن 8 میلیون دلار سود عملیاتی در سال گذشته، ارزش هر سهم آن از 16 سنت به 9 سنت کاهش یافت. این مقدار، خبر از کاهش 44 درصدی درآمد سالانه‌ی این شرکت می‌دهد. گزارش مالی یاهو همچنین نشان می‌دهد که شبکه اجتماعی تامبلر تاکنون 482 میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داده و چنین چیزی برای یاهو می‌تواند بسیار زیان آور باشد.

 

مناقصه نهایی فروش یاهو در این هفته به نتیجه خواهد رسید. به نظر می‌رسد که ورایزون یکی از اصلی‌ترین پیشنهاد کنندگان برای خرید یاهو است. انتظار می‌رود که برنده‌ی این مناقصه با پیشنهاد مبلغی بین 3.5 تا 5 میلیون دلار مشخص شود.

 

 

منبع: گجت‌نیوز

ارسال پرسش جدید