خمیازه بازار طلا در روزهای کشدار مرداد
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ دوشنبه ۴ مرداد

 

ثبات قیمت در بازارهای جهانی، نوسانات طلا و سکه در ایران را هم کاهش داد. در بازار ارز دلار، یورو و درهم افزایش قیمت را تجربه کردند، لیر ترکیه ارزان شد و پوند انگلیس هم تغییری نداشت. روز گذشته، یکشنبه، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش قیمت اندک 300 تومانی، یک میلیون و 86 هزار و 900 تومان خرید و فروش شد.
 

هر سکه تمام بهار طرح قدیم نیز بدون آنکه تغییری نسبت به نخستین روز هفته داشته باشد، یک میلیون و 86 هزار تومان قیمت‌گذاری شد. نیم سکه و ربع سکه هم هیچ تغییر قیمتی نسبت به روز شنبه نداشتند و به ترتیب 544 هزار تومان و 279 هزار تومان در بازار عرضه شدند و سکه یک گرمی کماکان 180 هزار تومان در میان خریداران و فروشندگان دست‌به‌دست می‌شود.


هر اونس طلا در بازارهای جهانی و با توجه به تعطیلی روز یکشنبه، با همان قیمت هزار و 323 دلاری خرید و فروش می‌شود. اونس ظرف دو هفته گذشته و پس از 6 هفته رشد پیاپی، روز جمعه روی قیمت 1322 دلار ایستاد. ثبت این قیمت به معنای افت 1.1 درصدی بهای طلا در 5 روز کاری گذشته است. اونس در هفته پیش از آن نیز حدود 2 درصد از ارزش خود را از دست داده بود.
 

 

با این همه معامله‌گران و کارشناسان بازار فلزهای گرانبها همچنان به روند طلا در آخرین هفته ماه جولای خوش‌بین هستند. یکی از دلایل این خوش‌بینی روند سینوسی بهای طلا در هفته گذشته است که نشان می‌دهد بازار به‌راحتی در برابر افت کوتاه نخواهد آمد.


بهای اونس طلا روز دوشنبه 9 دلار افت، اما روز سه‌شنبه 4 دلار رشد کرد. روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هم روزهای سقوط 17 دلاری و جهش 16 دلاری بودند تا دست آخر روز جمعه، روز تکرار افت 9 دلاری باشد. مثقال طلا و گرم طلای 18 عیار نیز به ترتیب 480 هزار و 400 تومان و 110 هزار و 730تومان دست به دست شدند.


در بازار ارز، دلار امریکا با افزایش هشت تومانی، سه هزار و 518 تومان و یورو سه هزار و 886 تومان معامله شد. پوند انگلیس بدون آنکه تغییری نسبت به روز شنبه داشته باشد، چهار هزار و 669 تومان به دست مشتریان رسید. همچنین درهم امارات 962 تومان و لیر ترکیه هزار و 174 تومان قیمت‌گذاری شدند.

 

 

 

منبع: اعتماد

ارسال پرسش جدید