عملیات های تروریستی  اروپا روی پرده سینما
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۴ مرداد

شوک حملات تروریستی در فرانسه و دیگر نقاط اروپا هنوز برطرف نشده است. هنوز مردم اروپا حیرت‌زده به مرور آنچه روی داده می‌پردازند. تاثیر این حملات حالا به سینمای اروپا رسیده است. ژان- پی‌یر و لوک داردن، برادران فیلمساز بلژیکی درصدد ساخت درامی درباره قیام تروریسم در اروپا هستند.


لوک داردن که در بیستمین جشنواره فیلم لیما که در کشور پرو برگزار می‌شود حضور داشت، درباره این فیلم گفت: «در حال نوشتن فیلمنامه هستیم و امیدواریم تا پاییز سال آینده این فیلم را در بلژیک جلوی دوربین ببریم.» بنابراین انتظار می‌رود این فیلم در جشنواره فیلم کن ٢٠١٨ به نمایش درآید. این پروژه که هنوز عنوانی برای آن در نظر گرفته نشده، میل شدید این برادران به روایت‌های طبقه کارگر و حاشیه جامعه را به هم پیوند می‌زند. باید دید داردن‌ها چطور خشونت‌های ویران‌کننده‌ای را که این روزها در سراسر اروپا دیده می‌شود، به تصویر می‌کشند. با توجه به آثار پیشین این دو برادر، به نظر می‌رسد آنها به تاثیرات این خشونت‌ها بر جامعه می‌پردازند.


 این دوره از جشنواره فیلم لیما به تجلیل از برادران داردن اختصاص دارد و بخشی از این برنامه به نمایش بهترین آثار داردن از جمله «رزتا» و «بچه» که برنده جایزه نخل طلای کن شدند و «وعده» و فیلم «قول» که برنده جایزه بزرگ جشنواره کن ٢٠١١ شد، می‌پردازد. لوک داردن در این جشنواره اخلاق حرفه‌ای ماریون کوتیار، بازیگر فرانسوی را ستود و گفت: «٣٠ سال است که به ساخت فیلم‌های مستند مشغولیم و ١٥ سال نیز صرف ساخت فیلم‌های بلند داستانی‌ کرده‌ایم. کوتیار سخت کار کرد تا برای ایفای شخصیتش در فیلم «دو روز، یک شب» آماده شود.» کوتیار برای بازی در این فیلم برنده جایزه بهترین بازیگر زن آکادمی اسکار شد.
درام «دو روز، یک شب» در بخش رقابتی جشنواره کن ٢٠١٤ حضور داشت و سه جایزه مگریت از آکادمی فیلم بلژیک دریافت کرد. در حال حاضر برادران داردن تهیه‌کنندگی فیلم کمدی درام  «Drole de Pere» با ترجمه تحت‌اللفظی «بابای بامزه» را با بودجه یک میلیون و یک هزار دلاری بر عهده دارند. آملی وانبلد کارگردانی این فیلم را بر عهده دارد.


 این فیلم کمدی درام، زندگی مردی را دنبال می‌کند که وقتی صاحب فرزند دختری می‌شود با لذت‌ها و سختی‌های پدرشدن روبه‌رو می‌شود. همچنین داردن‌ها تهیه‌کنندگی فیلم کمدی درام دیگری به نام «گوشت‌خوار» را بر عهده دارند که درباره دو خواهری است که جرمی رینر، بازیگر و فیلمنامه‌نویس بلژیکی و برادر او یانیک رینر، کارگردانی فیلم را بر عهده دارند. جرمی در فیلم‌های «بچه» و «پسری با دوچرخه» از برادران داردن و یانیک در فیلم «ترانه‌های عاشقانه» ساخته کریستوف اونوره و «خوش‌آمد» از فلیپه لیورت ایفای نقش کرده‌ است.

 

منبع: اعتماد

ارسال پرسش جدید