پژوهش دانشمندان درباره تاثیرات شنا بر مغز و سلامت روان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ يکشنبه ۳۱ مرداد

همگی ما می‌دانیم که یک شنای خوب چقدر می‌تواند آرامش‌بخش باشد. شنای خوب باعث می‌شود اکسیژن بیشتری به سمت ماهیچه‌ها جریان پیدا کند و تنفس منظم شود. شنا همچنین راهی بسیار مناسب برای کاهش استرس است. با تجربه شنای زیرآب، گویی به جهان دیگری وارد می‌شویم. انعکاس آسمان در آب و پخش شدن نور آفتاب و پدید آمدن اشکالی رویایی بر کف استخر. با این وصف عجیب نیست که شنا شما را وارد فضایی ایده‌آل کند.

 

 

واکنش مغز هنگام شنا کردن چگونه است؟

شنا ورزشی فکری است. کارکرد مغز بوسیله فرآیند عصب‌شناختی بهبود می یابد، در طی این فرآیند مغز سلول‌هایی که بخاطر فشار و استرس از دست رفته‌اند را جایگزین می کند. وقتی که به آب می‌زنید سردی آب ناگهان حال شما را بهتر می کند و باعث رهایی شما از خستگی و فشار می شود.

 

مطالعه‌ای که اخیرا دکتر هاوارد کارتر در دپارتمان علم ورزش در دانشگاه وسترن استرالیا انجام داده نشان می‌دهد که مغز هنگام شنا چگونه واکنش نشان می‌دهد. گروه محققان، زیر نظر کارتر، چنین فرضیه‌ای داشتند که فرو رفتن در آب به اندازه‌ای که سطح آب به دهلیز راست قلب ما برسد، میزان خون وارد شده به مغز را افزایش می دهد. دهلیز راست در بالای سمت راست قلب قرار دارد و یکی از 4 حفره قلب است. دهلیز راست خون را از 2 سیاهرگ دریافت می کند: سیاهرگهای اجوف تحتانی و فوقانی. وظیفه این 2 سیاهرگ بازگشت دادن خونی است که اکسیژن بخش‌های مختلف بدن را تامین می‌کنند. خون بازگشت داده شده اکسیژن کمی دارد. سینوس کرونری نیز که کوچکترین رگ دیواره قلب است، خون را به داخل دهلیز راست می‌کشد.

 

دکتر کارتر در مجله آمریکایی فیزیولوژی: "ما پی بردیم که با فرو رفتن در آب نسبت به زمانی که روی زمین قرار دارید، خون به میزان بیشتری وارد مغز می شود-این نتیجه زمینه‌ای برای تحقیقاتی در باب تاثیرات این حالت بر روی سلامت وازوموتور فراهم می‌کند."

 

 

در این تحقیق شرکت‌کنندگانی که در آب فرو رفته بودند، خون گردش یافته در عروق خونی میانی و عروق خونی عقبی مغزشان، به ترتیب به میزان 14 و 9 درصد افزایش یافت.

دکتر کارتر:" ورزش های مختلف آبی همچون شنا و اریوبیک آبی در قیاس با ورزش‌های زمینی، تاثیراتی کمی متفاوت‌تر بر روی کارکرد قلب و گردش خون در آن دارند."

 

علاوه براین شنا می‌تواند احساس خوشبختی روانی شما را بهبود بخشد...

شنا کمک می‌کند راه را بر محرک‌های بیرونی ببندید: زمانی که در آب غوطه‌ور می‌شوید صداهای بیرونی قطع می‌شوند. تنها چیزی که احساس می‌کنید آبی است پوست که شما آن را لمس می‌کند. شما بر تنفس خود ، کف استخر و روانی آب متمرکز می شوید. زمانی که شنا می‌کنید اشیا ساده ترند. این نوعی از سیر تعمقی است.

 

شنا یکی از مهم‌ترین ورزش‌ها با فشار ملایم جسمانی  است: سر خوردن در آب باعث پمپاژ قلب می‌شود. شنا همچنین برای ماهیچه‌ها و شش های شما بسیار عالی است و مانند دیگر ورزش‌های کم فشار بر مفاصل شما نیز فشار کمی وارد می‌کند. وقتی که متوجه بدن خود باشید، احساس خوشبختی شما بهبود چشمگیری خواهد داشت. دفعات کمی شنا در هفته راهی بسیار مناسب برای ورزش و بهبود حال شما است.

 

شنا باعث آزاد شدن اندورفین بدن شما می‌شود: یک تمرین شنای خوب باعث آزاد شدن ترکیباتی طبیعی بنام اندورفین می‌شود که منجر به احساس خوب شما می‌شود. شنا همچنین می‌تواند هورمون‌های مازاد جنگ یا گریز را بدل به تمدد اعصاب عضلانی کند. از دیگر نتایج شنا، بهبود رشد سلول‌های مغز است.

 

منبع: ‌lifehack

ارسال پرسش جدید