اوبامای محبوب به کمک هیلاری بیمار می‌آید
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۴ شهريور

باراک اوباما، رییس‌جمهور ایالات متحده به هر قیمت ممکن نمی‌خواهد اجازه دهد هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری از گردونه رقابت‌ها عقب بماند. در حالی که هیلاری به دلیل بیماری دوره نقاهت خود را در خانه سپری می‌کند، باراک اوباما در اوج برنامه‌های کاری که در طول این روزها پشت سر می‌گذارد، نمی‌خواهد اجازه دهد تا موج کمپین انتخاباتی دموکرات‌ها فروکش کند، از همین رو اوباما خود دست به کار شده و به فیلادلفیا سفر کرده تا به کمپین انتخاباتی هیلاری بپیوندد و به تنهایی برای او تبلیغ کند.

 

به گزارش ال‌جی و به نقل از اعتماد، اوباما به فیلادفیا می‌رود چرا که اکنون هیلاری از ذات الریه رنج می‌برد و بعید به نظر می‌رسد که دوره درمانی او کمتر از یک هفته به طول بینجامد و مجبور است علاوه بر برنامه تبلیغاتی در کالیفرنیا، برنامه خود در لاس وگاس را نیز لغو کند.

اما برنامه کاری اوباما در این روزها به حدی شلوغ است که خالی کردن یک روز برای انتخابات نشان می‌دهد که تا چه حد موضوع برای اوباما از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که اوباما به تازگی از سفر یک هفته‌ای خود به آسیا و حضور در نشست‌های بین‌المللی بازگشته و هفته بعد نیز او باید به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل برود و یک نشست بین‌المللی در مورد پناهندگان را نیز میزبانی کند.

او همچنین یک جلسه مشترک را در روز دوشنبه به وقت واشنگتن با رهبران ارشد هر دو حزب در کاخ سفید برگزار کرد تا در خصوص برنامه بودجه دولت صحبت کنند تا از هرگونه تعطیلی دولت پیش از انتخابات جلوگیری کند. آنگونه که جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید عنوان کرده است هرچند مخاطرات برای رییس‌جمهور بالا است اما این تنها رییس‌جمهور است که تصمیم می‌گیرد در طول هشت هفته آینده تا چه حد قوی در حمایت از کلینتون در مبارزات انتخاباتی شرکت خواهد کرد.

 


اوباما تلاش دارد در مبارزات انتخاباتی میان کلینتون و دونالد ترامپ، شکاف در میان جمهوریخواهان را افزایش دهد و تلاش دارد تا ائتلافی که اوباما را در سال 2008 پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری کرد را مجدد ایجاد کند و در راستای ماندگاری دموکرات‌ها در کاخ سفید قدم بردارد. آنگونه که سخنگوی کاخ سفید می‌گوید، اوباما به‌طور خاص جوانان را هدف قرار داده است از طرفی رییس‌جمهور قصد دارد تا به همه رای‌دهندگان نشان دهد که چقدر مهم است که کسی جانشین او در کاخ سفید شود که چشم‌انداز کشور را بر مبنای چارچوبی که او متعهد شده ادامه دهد. ارنست همچنین تاکید کرد: من فکر می‌کنم این باور رییس‌جمهور است که می‌خواهد یک رییس‌جمهور عالی در ایالات متحده حضور داشته باشد و آن چیزی است که من از ایشان شنیده‌ام و در مواقع بسیاری نیز آن را می‌گوید.


گفتنی است با توجه به اینکه روسای جمهور در امریکا نمی‌توانند سه دوره متوالی در کاخ سفید حضور پیدا کنند، رییس‌جمهوری که دوره دوم آن به پایان می‌رسد به ندرت در انتخابات حضور فعالی پیدا می‌کند اما اوباما قصد دارد تا این رویه را تغییر دهد.


آخرین نظرسنجی که توسط واشنگتن پست و شبکه خبریABC صورت گرفته نشان می‌دهد که اوباما قوی‌ترین محبوبیت را در سال پایانی حضور در کاخ سفید دارد. طبق این نظر سنجی ٥٨درصد از افرادی که در آن شرکت کردند عملکرد اوباما را در طول هشت سال تایید کردند. از همین رو این محبوبیت می‌تواند یک دارایی با ارزش در مبارزات انتخاباتی کلینتون برای به دست آوردن آرای افرادی که مردد هستند به شمار آید.


با این وجود اوباما در طول یک‌سال گذشته و قبل از مشخص شدن نامزد نهایی دموکرات‌ها و جمهوریخواهان سعی کرد از هرگونه اظهارنظر در مورد انتخابات خودداری کند اما زمانی که متوجه شد که دونالد ترامپ یکی از جانشینان بالقوه اوباما به شمار می‌آید سعی کرد هرکاری کند تا اجازه ندهد دونالد ترامپ به کاخ سفید راه پیدا کند چرا که می‌دانست ترامپ چیزی از میراث او در کاخ سفید باقی نخواهد گذاشت.


اوباما در آخرین اظهارات خود در خصوص ترامپ گفت: من فکر نمی‌کنم که ترامپ واجد شرایط برای ریاست‌جمهوری ایالات متحده باشد، چرا که سخنان او متناقض و نا‌آگاهانه است. جمله‌ای که نشان می‌دهد بیش از آنکه هیلاری حریف اصلی ترامپ باشد اوباما، ترامپ را به عنوان یک دشمن برای خود می‌داند.


با این وجود به نظر می‌رسد پس از اعلام خبر بیماری هیلاری کلینتون و لغو موقت برنامه‌های کمپین او، هواداران هیلاری اندکی سرخورده شدند ولی اوباما با سفر خود به فیلادلفیا سعی کرده تا هواداران هیلاری را در صحنه نگه دارد. طبق آخرین نظرسنجی‌ها هیلاری با اختلاف پنج درصد از دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا که اوباما در آن حضور دارد فاصله گرفته و حفظ آن برای دموکرات‌ها نیز بسیار حایز اهمیت است. اوباما سخنرانی خود را مقابل موزه هنر فیلادلفیا انجام داد و پس از جمع‌آوری کمک برای کمیته ملی حزب دموکرات در فیلادلفیا به نیویورک پرواز خواهد کرد تا مبارزان انتخاباتی دموکرات‌ها را نیز در این منطقه حمایت کند و همچنین در نشست مجمع عمومی سازمان ملل نیز حضور پیدا کند.

 

ارسال پرسش جدید