چرا باید صبح زود از خواب برخیزیم؟
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۸ شهريور

بسیاری از افراد دیروقت می‌خوابند و همینطور دیروقت هم از خواب بلند می‌شوند و از این جهت نیز اطمینان خاطر دارند که برنامه خواب آنها کوچک‌ترین اشکالی ندارد و توجیهاتی نیز برای آن دارند و حتی ممکن است افراد سحرخیز را هدف طعنه خود قرار دهند! اما با نگاهی دقیق‌تر و علمی‌تر می‌توان دریافت که زود برخاستن از خواب تا چه حد می‌تواند زندگی و تفکر شما بهبود ببخشد. در ادامه به فواید زود برخاستن از خواب اشاره می شود.

 

به گزارش ال‌جی و به نقل از روزیاتو، بسیاری از افراد معروف و موفق جهان جزو آن گروهی هستند که صبح ها زود از خواب بیدار می شوند. حالا شما بهتر است چه راهکارهایی را برای خودتان بیندیشید تا در گروه افراد سحرخیز قرار گیرید. بله درست است، این تغییر سبک زندگی در ابتدا مرارت های فراوانی برای شما خواهد اشت اما به مرور زمان این مشکل برطرف خواهد شد.

اگر می خواهید مستنداتی در اختیار داشته باشید که چرا صبح زود بیدار شدن می تواند برایتان مفید باشد، ۱۱ نکته ای که در این مقاله برشمرده شده، را مرور کنید. شاید این نکات بتوانند سبب شوند که شما هم قبل از طلوع آفتاب ازخواب برخیزید.

 

موفقیت بیشتری را در کارتان کسب خواهید کرد

چگونه در زندگی و کار موفق تر باشید؟ صبح ها زودتر از خواب بلند شوید.

کریستُف رندلر (Christoph Randler) که یک زیست شناس است، در مطالعه اخیر خود که در دانشگاه هاروارد انجام گرفته، در این مورد می گوید: “کسانی که بازده کاری شان در صبح بالاتر است، در مشاغل شان موفقیت های بیشتری را کسب می کنند. این بدان علت است که آنها به مراتب فعال تر از کسانی هستند که اوج فعالیت های کاری شان در ساعات پایانی کار است.”

در این نظرسنجی ۳۶۷ دانشجو مورد مطالعه قرار گرفتند و در این میان، افرادی که صبح ها زودتر از خواب بیدار می شدند، اهداف بلندمدتی که در زندگی هایشان داشتند بیشتر و به مراتب فعال تر بودند.

 

 

کمتر کارهایتان را به تاخیر می اندازید

کسانی که عمدتا صبح زود از خواب بیدار می شوند کمتر پیش می آید که کارهایی را که می توانند امروز انجام دهند به فردا موکول کنند.

اریک جافِ (Eric Jaffe)، پژوهشگر دیگر، در گزارشی که در سال ۱۹۹۷ میلادی (۱۳۷۶ شمسی) و در دانشگاه دِپُل (DePaul University)  از عملکرد دانشجویان انجام داده بود، بر این باور است که کسانی که بیشترین میزان عملکردهایشان در ساعات پایانی روز است بیشتر در معرض به تعویق انداختن کارهایشان هستند. پژوهش دیگری که در همین راستا و در سال۲۰۰۷ میلادی (۱۳۸۶ شمسی) انجام پذیرفت نیز نشان می دهد، بزرگسالانی که عمده فعالیت های روزمره شان به ساعات پایانی کاری مربوط می شود، در به تاخیر انداختن کارها و حتی فعالیت های مربوط به تحصیل شان، مستعدتر هستند.

به تاخیر انداختن کارها، عادت بسیار بدی است. چنین عادتی می تواند کارهای حرفه ای و حتی زندگی شخصی افراد را به مخاطره بیاندازند. اگر شما هم با مشکل مشابهی روبرو هستید، تلاش تان را بکنید تا در گروه افرادی قرار گیرید که صبح زود از خواب بلند می شوند.

 

 

با افزایش سن، منفعت بیشتری برایتان خواهد داشت

نه چندان تعجب برانگیز است اگر بگوییم افرادی که صبح زود از خواب بیدار می شوند و بر اساس گزارش های بدست آمده از مقاله ای که در نشریه “ایموشن” (Emotion) در این مورد چاپ شده، با پا به سن گذاشتن هم همواره رفت و آمدهای خود را با افراد جوان تر حفظ می کنند. این کار در روند سلامتی و بهبود مشکلات جسمی در آنها تاثیرگذار است.

پس اگر جوان هستید از همین حالا خودتان را به صبح زود بیدار شدن عادت دهید تا در سنین بالاتر نیز از نتایج آن بهره مند شوید.
 
 

انسان مثبت اندیش تری می شوید

نتیجه مطالعات چاپ شده در نشریه ایمُشِن، نشان داده است که افرادی که صبح ها زودتر از خواب برمی خیزند، خلق و خو و اندیشه های مثبت تری دارند. نظریه دیگری که در همین ارتباط نشان داده که چنین روندی می تواند در طول روز نیز ادامه پیدا کند.

 

 

می توانید همراه تر و باثبات تر باشید

نتایج مشابه انجام پذیرفته شده در سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ شمسی) نشان داده است که افراد سحرخیز، عمدتا مصمم تر، موافق تر، آگاه تر، فعال تر و با دیگران همراه تر هستند.

همگی این خصوصیات اخلاقی می تواند خوب و در روابط با دیگران مفید واقع شود.

 

 

در طول روز چرت نمی زنید

اگر دایم چرت بزنید، بدانید که بازنده شده اید.

خواب تکه تکه آن است که مدام ساعت را تنظیم کنید تا کمی بیشتری بخوابید و دوباره از خواب بلند شوید. این کار سبب می شود که به وضعیت خوابیدن تان آسیب برسانید و سبب خواب آلودگی در تمام طول روز می شود. در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ شمسی) انجام و نتیجه آن در مجله تغذیه آمریکا (American Journal of Clinical Nutrition) به چاپ رسید، این تنیجه بدست آمد که خواب تکه تکه سبب احساس خستگی در تمام روز می شود.

 پس به جای آنکه دایم ساعت را برای چند دقیقه دیگر کوک کنید تا بیشتر بخوابید، از جایتان بلند شوید و تلاش کنید که کار خلاقه ای انجام دهید.

 

 

 از ابتلای به افسردگی جلوگیری می کنید

آیا شب زنده داران در گروه افرادی هستند که بیشتر به افسردگی مبتلا می شوند؟ در مطالعه مرتبطی که در سال ۲۰۱۰ میلادی (۱۳۸۹ شمسی)  انجام شد، نشان داد که ابتلا به افسردگی در میان افرادی که بیشتر فعالیت هایشان در طول شب انجام می شود به مراتب بیشتر از سایرین است.

 

 

قادرخواهید بود خواسته هایتان را بهتر به جلو ببرید

اگر صبح زودتر از خواب برخیزید قادر خواهید بود روزی را که می تواند به شدت اعصاب تان را خرد کند با کمی بررسی و تحلیل پروژه کاری که در دست دارید، تبدیل به یک روز پرثمر کنید.

در مقاله “چشم طوفان” (Eye of the Storm) که توسط رِس ویلیمز (Ray Williams) در نشریه روانشناسی امروز (Psychology Today) به چاپ رسید، به بررسی مقاله خانم لارا واندکاهم (Laura Vanderkahm) با عنوان “موفق ترین افراد قبل از صبحانه چه می کنند؟ (What the Most Successful People Do Before Breakfast)  پرداخته است.

در مقاله واندرکاهم به این موضوع اشاره شده است که افراد بسیار موفق، روزشان را با کاری که بسیار آن را دوست دارند آغاز می کنند.

 

 

کمتر به سراغ کارهایی خواهید رفت که سلامتی تان را به مخاطره بیاندازد

آیا می خواهید عادات بدتان را ترک کنید؟ تلاش کنید که در گروه افرادی قرار گیرید که صبح زود از خواب بر می خیزند

در مطالعه انجام پذیرفته شده در سال ۲۰۱۴ میلادی (۱۳۹۳ شمسی)، نشان داده شده است که افرادی که عادت به صبح زود بیدار شدن ندارند، عمدتا افرادی هستند که در طول شب مشروبات الکلی، سیگار و مخدر مصرف می کنند.

 

 

استرس کمتری را متحمل خواهید شد

یکی از چالش هایی که بسیاری از افراد در زندگی شان دارند و خصوصا در میان افرادی که بیشتر به خوابیدن علاقه دارند، زمان و مدت خوابیدن شان است. شواهد نشان می دهد که افراد سحرخیز، افردی آرام تر و کم استرس هستند.

بر اساس مطالعات محققان دانشگاه لندن که در مجله تناسب اندام (Fitness Magazine) نیز منتشر شد، این نتیجه بدست آمد که افرادی که ساعت ۷ صبح از خواب بلند می شوند، سطح استرس کمتری در آنها گزارش شده است.

 

 

از شر وزن اضافه نجات پیدا کنید

در گزارش محققان نُورثوِسترن (Northwestern) که در هافینگتُن پُست (Huffington Post) به انتشار رسیده، آمده است که در میان افرادی که طلوع خورشید صبحگاهی را می بینند و در این زمان بیدارند، اضافه وزن کمتری دیده شده است.

 

 

 

ارسال پرسش جدید