چگونه با استرس ناشی از زیاد بودن کارها مقابله کنیم؟
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۹ شهريور

شما از صبح تا شب در حال تلاش و تکاپو هستید اما باز احساس می‌کنید که در روز وقت کافی ندارید. این احساس شاید بخاطر این است که لیست کارهای شما این طور می‌نماید که پایانی ندارد. برای مقابله با این وضعیت، سعی کنید بجای کار بیشتر، «ظرفیت شناختی» خود را آزادتر کنید.

 

به گزارش ال‌جی و به نقل از لایف‌هکر، تونی کراب مولف کتاب‌های بهره‌وری نیز با اشاره به این موضوع به شبکه BBC می‌گوید که اغلب کارهای ما در دنیای مدرن بیشتر ازانکه وابسته به کار دستی باشد، حول محور دانش و آگاهی می‌چرخد. اگر در یک مزرعه کار کرده باشید می‌دانید که  زمان کمی در روشنی روز دارید و زمین‌های بسیاری هست که مراقبت شما را می طلبد. و دقیقا می‌دانید چه زمانی کارتان تمام می‌شود. اما صندوق دریافت ایمیل نیز همیشه پر می‌شود و هیچگاه پایانی ندارد. این می‌تواند باعث ایجاد یک احساس بی‌فایدگی درباره تلاش برای تمام کردن کارهایتان شود. الدر شفیر دانشمند رفتارشناس، این مورد را یک مسله  ظرفیت شناختی توصیف می‌کند. به عبارت دیگر، در طول روز شما توانایی محدودی برای تمرکز کردن دارید:

 

احساس کمبود پول یا زمان، ذهن را اسیر خود می‌کند و از این طریق تاثیری منفی  بر قدرت تصمیم‌گیری شما می‌گذارد. وقتی که سرتان شلوغ است، بیشتر احتمال دارد که زمان کم خود را صرف وظایفی کنید که از پسشان بر‌نمی‌آیید یا کارهای بی‌اهمیت را مهمتر از کارهای اساسی و حساس اولویت‌بندی کنید. دست و پا زدن در گردابی بزرگ: احساس پرمشغله بودن شما باعث می شود که ازین هم سرتان شلوغ‌تر شود.

 

در واقع، ممکن است ساعات کار شما نسبت به وضعیت معمولی هم واقعا بیشتر نباشد. شما تنها به خاطر این که احساس می کنید لیست کارهایتان پایانی ندارد دچار استرس می شوید. برای غلبه بر این مشکل، ساعاتی از روز را به خودتان اختصاص دهید، تب ایمیل خود را ببندید، از پشت میزتان بلند شوید ، رها باشید و آرامش خود را بازیابید. حتی اگر به نظر برسد که در حال از دست دادن زمان ارزشمندی هستید، به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید همیشه با صرف و هزینه زمان بیشتر کارتان را به پایان برسانید.

ارسال پرسش جدید