پیش‌بینی بزرگترین کوچ آوارگان در عصر حاضر؛ نگرانی‌ها درباره تاثیرات عملیات آزادسازی موصل
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ يکشنبه ۴ مهر

به زودی خاک عراق شاهد یکی از بزرگترین عملیات‌های ضد داعش خواهد بود. هدف این عملیات بازپس‌گیری موصل بزرگترین شهر تحت تصرف داعش و یکی از مهم‌ترین تکیه‌‌گاه‌های استراتژیک دولت اسلامی عراق و شام است. با توجه به موقعیت این عملیات نگرانی‌ها برای عواقب و خسارات آن برای غیرنظامیان بالا گرفته است. در همین راستا هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل تأکید کرد که عملیات شهر موصل عراق شاهد بزرگترین کوچ دسته‌جمعی در عصر جدید خواهد بود.

 

 سازمان ملل روز شنبه جلسه‌ای را درباره اوضاع انسانی عراق برگزار کرد. حاضران در این نشست سناریوهای احتمالی عملیات آزادسازی موصل را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش ال‌جی و به نقل از ایسنا، لیز گراندی، هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل در عراق در این نشست گفت: حدود یک و نیم میلیون از عملیات شهر موصل تأثیر خواهند پذیرفت و اتحمالا تعداد آوارگان به یک میلیون تن برسد. عملیات آزادسازی موصل شاهد بزرگترین عملیات امداد انسانی در سال 2016 خواهد بود.

 

وی گفت: احتمالا غیرنظامیان در معرض خطرات زیادی قرار گیرند. احتمالا در معرض حملات طرف‌های درگیر و بمباران‌ها قرار گرفته و به عنوان سپر انسانی از آن‌ها استفاده شود. غیرنظامیان احتمالا نمی‌توانند فرار کنند و اگر هم بتوانند مجبور به فرار فوری می‌شوند؛ مسئله‌ای که موجب پراکنده شدن خانواده‌ها و کشته و زخمی شدن برخی از آن‌ها خواهد شد.

 

گراندی گفت: عملیات موصل احتمالا در آینده نزدیک آغاز می‌شود، برای همین ما تمامی امکاناتمان را برای نتایج این عملیات گردآوری کرده‌ایم. هیئت سازمان ملل در عراق برای جمع آوری 284 میلیون دلار جهت آمادگی برای این فاجعه تلاش می‌کند.

کنفرانس مطبوعاتی کمیته پیگیری امور عراق با حضور استفان اوبراین، هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل، لیز گراندی و نمایندگان سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه اروپا برگزار شد.

 

نماینده اتحادیه اروپا در این نشست گفت: بزرگترین چالشی که ما با آن مواجهیم چگونگی محافظت از جان غیرنظامیان در عراق در سایه تحولات آتی است. عملیات موصل بسیار پیچیده خواهد بود و ما نیاز به فراهم آوردن برخی مقدمات داریم. ما اگر بتوانیم در این جنگ ایدئولوژیک انزجار و دودستگی را شکست داده و کرامت و سلامتی مردم عراق را حفظ کنیم می‌توانیم تغییراتی را در عراق ایجاد کنیم. ما باید منافع غیرنظامیان و زیرساخت را در اولویت قرار دهیم. نماینده اتحادیه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه 30 میلیون یورو را به عنوان کمک انسانی اختصاص داده است. نماینده انگلیس نیز از اختصاص کمک 40 میلیون پوندی معادل 95 میلیون دلار خبر داد.

 

هشام یوسف، نماینده سازمان همکاری انسانی نیز بر آمادگی برای "طوفان آتی" تأکید و از دولت عراق و اقلیم کردستان به دلیل آمادگی و همکاری‌شان برای این عملیات قدردانی کرد.

 

گراندی درباره حمایت از جان غیرنظامیان در عملیات موصل گفت: از جمله درس‌هایی که ما از عملیات فلوجه گرفتیم این است که نیروهای عراقی به تحقیق درباره غیرنظامیان بپردازند. نیروهای عراقی ضمانت‌هایی را درباره محافظت از جان غیرنظامیان داده‌اند. هشدارهایی درباره آغاز عملیات داده خواهد شد. در عملیات موصل سلامتی غیرنظامیان را در اولویت خود قرار خواهیم داد.

 

قرار است عملیات شهر موصل، مرکز استان نینوا و مقر اصلی داعش در عراق به زودی با مشارکت ارتش، پلیس، حشد شعبی، عشایر، پیشمرگ‌ها و ائتلاف ضد داعش آغاز شود. ارتش عراق با هدف هموار کردن راه برای آزادسازی شهر موصل اخیرا شهر الشرقاط در استان صلاح الدین و القیاره در جنوب موصل را آزاد کرد.

 

ارسال پرسش جدید