ثبت اولین شکایت آمریکایی‌ها علیه عربستان پس از شکستن وتوی اوباما
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ شنبه ۱۰ مهر

پس از آنکه کنگره آمریکا با تصویب قانونی به بستگان قربانیان حملات 11 سمپتامبر اجازه داد از دولت عربستان سعودی شکایت کنند، همسر یکی از یکی از افسران سابق پنتاگون که در این حملات کشته شده بود، اولین پرونده شکایت علیه عربستان سعودی را تشکیل داد.

 

به گزارش ال‌جی و به نقل از ایسنا، روز چهارشنبه مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت قاطع آراء به رد وتوی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور این کشور، درباره طرحی رای داده بود که به خانواده‌های قربانیان حملات 11 سپتامبر اجازه می‌دهد از عربستان سعودی شکایت و غرامت دریافت کنند. نتیجه این رای گیری، 348 رای موافق در مقابل 76 رای مخالف بود که بیشتر از اکثریت دو سوم مورد نیاز برای لغو وتوی اوباما بود. سنای آمریکا نیز پیشتر با 97 رای موافق در مقابل یک رای مخالف، وتوی اوباما را رد کرد. بنابراین طرح «‌قانون عدالت علیه حامیان تروریسم»‌ به قانون تبدیل شد.

این نخستین لغو وتوی اوباما در هشت سال ریاست‌جمهوری وی بود؛ اوباما از سال 2008 تاکنون 12 بار از حق وتوی ریاست‌جمهوری خود استفاده کرده است. اوباما، که پیش از این، مصوبه کنگره را وتو کرده بود، چهارشنبه شب اعلام کرد که کنگره در رد وتوی رئیس‌جمهوری اشتباه کرده است.

با تصویب این طرح، آمریکایی‌ها اکنون اجازه دارند از دولت‌های خارجی مثل عربستان برای نقش داشتن در حملات تروریستی 11 سپتامبر شکایت کنند.

 

استفانی راس دسایمون، در شکایتش عنوان کرده که عربستان اقدام به حمایت و پشتیبانی مادی از القاعده و اسامه بن‌لادن رهبر آن کرده است. او همچنین روز جمعه به نمایندگی از دخترش نیز شکایتی را نزد دادگاهی در واشنگتن مطرح کرد. دسایمون هنگام وقوع حملات 11 سپتامبر و کشته شدن همسرش پاتریک دان، یکی از فرماندهان میان رده نیروی دریایی آمریکا در این حملات باردار بود.

 

15 نفر از مجموع 19 نفری که در جریان حملات 11 سپتامبر دست به هواپیما ربایی زده بودند تبعه‌های عربستان بودند. در جریان این حملات یکی از هواپیماها به ساختمان پنتاگون برخورد کرده و دو هواپیمای دیگر نیز به برج‌های دوقلوی مرکر تجارت جهانی در نیویورک برخورد کردند.

دولت عربستان پیش از این دست داشتن در این حملات را رد کرده است و هنوز درباره اولین شکایت از خود به خاطر حملات 11 سپتامبر واکنش نشان نداده است.

 

دسایمون که شکایت را با استناد به قوانین مربوط به "قتل غیر عمد" و "وارد کردن ضربه روحی" مطرح کرده به دنبال دریافت غرامت و مجازات‌های دیگر است.

 

ارسال پرسش جدید