چرا به موسیقی غمگین گوش می‌دهیم؟
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ شنبه ۱۰ مهر

موسیقی با راه‌های شگفت‌انگیزی بر مغز ما اثر می‌گذارد. موسیقی شاد برای ورزش کردن و موسیقی کلاسیک برای افزایش تمرکز مناسب هستند ولی حتی موسیقی‌ غمگین نیز خوبی‌هایی دارد. در این نوشته به بررسی علل علاقه ما به شنیدن آهنگ‌های غمگین می‌پردازیم و اینکه چرا آنها شایسته آنند که در لیست پخش ما جای گیرند.

 

به گزارش ال‌جی و به نقل از لایف‌هکر، توماس ایرولا، استاد ادراک موسیقی دانشگاه دورهام، به تبیین سه علت عمده‌ی علاقه ما به شنیدن آهنگ‌های محزون می‌پردازد. اول اینکه موسیقی غمگین باعث عمیق‌تر شدن و تقویت احساس حزن و اندوه و آسیب‌های ما می شود. این تجارب اغلب خوشایند نیستند، اما تعمق در آنها می توانند علاج‌بخش باشد. دوما موسیقی غمگین همچنین می‌تواند هدایتگر احساسات  افسردگی و دلتنگی باشد یا آنگونه که ایرولا توضیح می‌دهد همانند احساسی که ممکن است در یک روز بارانی بخواهید. غم که بیشتر حسی منفی محسوب می‌شود در واقع راهی کاملا مفید برای غنی ساختن و تقویت خلاقیت شما است.

 

 در نهایت، کسانی که در شنیدن موسیقی غمگین زیاده‌روی می‌کنند واقعا از احساس تاثر لذت می برند. در مطالعه‌ای که اخیرا با هدایت ایرولا انجام شده و در مجله مرزهای روانشناسی منتشر شده، بسیاری از شرکت‌کنندگان بعد از شنیدن موسیقی غمگین احساس خود را از آن " سنگین، لذت‌بخش و درعین حال همراه با احساس غم" توصیف کرده‌اند. علاوه براین همان شرکت کنندگان سطح بالایی از "توجه به همدلی" به نمایش گذاشتند. همدلی توانایی همدردی با دیگران است که با مهربانی و دلسوزی و همدردی برای آنان همراه است. اساسا اگر شما دارای سطح بالایی از همدلی باشید بیشتر احتمال دارد هنگام شنیدن یک موسیقی غمگین، گردبادی از احساسات را احساس کنید- و در کل این احساس احتمالا برای شما لذت‌بخش خواهد بود.

 

همدلی یکی از مهمترین مهارت‌هایی است که شما می‌توانید آن را پرورش دهید، چرا که می‌تواند روابط شما را مستحکم کند و شما را به انسانی خشنودتر و بخشنده‌تر مبدل سازد. پس به آهنگ‌هایی غمگین گوش بسپارید و خود را از احساساتی که درونتان فوران می کند منع نکنید و اگر موسیقی غمگین به هیچ دردتان نخورد، حداقل برای  احساس همدلی شما مفید است و می‌توانید به انسانی تبدیل شوید که همه دوست دارند در کنارتان باشند.

ارسال پرسش جدید