انتقادات شدید دی‌کاپریو از اوباما در یک نشست رو در رو
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۳ مهر

«لئوناردو دی‌کاپریو» بازیگر سرشناس هالیوودی در زمینه محیط زیست فعالیت‌های گسترده‌ای دارد و هزینه‌های زیادی را در این راه متقبل شده است. تاسیس یک بنیاد، ساخت چندین مستند و صرف هزینه 6 میلیون دلاری برای جلوگیری از ماهیگیری‌های غیرقانونی از جمله این فعالیت‌ها است. اما داستان به همین جا ختم نمی شود چرا که دی کاپریو در یک نشست رو در رو با اوباما در کاخ سفید بشدت از سیاست‌های محیط‌زیستی او انتقاد کرد و با سوال‌هایش او را تحت فشار قرار داد.

 

به گزارش ال‌جی و به نقل از ایسنا، «لئونارد دی‌کاپریو» هنرپیشه برنده اسکار هالیوودی که فعالیت‌های بین‌المللی محیط زیستی‌اش شهرت فراوانی دارد، در یک نشست خطاب به «باراک اوباما» رئیس‌جمهور کشورش که یکی از مهمانان این برنامه بود، گفت: اگر شما به تغییرات آب و هوایی کره زمین باور ندارید پس واقعیت‌ها، علم یا حقایق تجربی را نیز باور ندارید.

 

«دی‌کاپریو» در فستیوالی به نام «South by South Lawn» که از سوی کاخ سفید به منظور گردهم‌آیی افراد مبتکر و فعال در زمینه‌های مختلف برگزار شده بود، روبروی «اوباما» و «کاترین هی‌هو» دانشمندی که در زمینه اتمسفر زمین فعالیت می‌کند،قرار گرفت و در صحبت‌های خود، بدون هیچ ملاحظه‌ای رئیس‌جمهور کشورش را مورد سوال قرار داد.

 

بازیگر «تایتانیک» و «بازگشته» اخیرا مستندی درباره خطرات تغییرات آب و هوایی جهان به نام «پیش از سیل» ساخته که در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو اکران شد.

 

«دی‌کاپریو» خطاب به اوباما گفت: اگر شما تغییرات آب و هوایی را باور ندارید، به واقعیت‌ها علم و یا حقایق تجربی نیز اعتقادی ندارید و بنابراین به نظر بنده، نباید اجازه به دست گرفتن کاخ سفید را داشته باشید.

 

 

این بازیگر در ادامه افزود: آیا اگر ما کار درست را انجام دهیم، کره زمین توانایی احیای دوباره خود را دارد؟ یا این که خسارات آن‌قدر زیاد بوده‌ که هرگز نشود جبرانشان کرد؟ او همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش به "حرص متحدانه صنعت‌گرای تولید روغن و گاز" اشاره کرد و از «اوباما» پرسید: سیاستمداران چگونه می‌توانند با کمپانی‌های بزرگ برای کم کردن سیاست‌های منفعت‌طلبانه خود به نزاع برخیزند؟

 

«اوباما» سپس در پاسخ به سوالات صریح «دی‌کاپریو»، امیدوارانه به یافته‌های اخیر دانشمندان درباره میزان دی‌اکسیدکربن در اتمسفر زمین اشاره کرد و گفت: ما از آنچه ممکن است،‌ بیشتر طرف منفی را گرفته‌ایم. وضع فوری مالیات کربن یک راه فرار است.

 

با این که دانشمندان زنگ خطر را در مورد افزایش گاز دی‌اکسید کربن در جو به صدا درآورده‌اند، برخی از کارشناسان معتقدند وضع مالیات کربن تنها سیاست عمومی برای حل این مشکل است.

«لئوناردو دی‌کاپریو» پس از موفقیت فیلم سینمایی «تایتانیک»، در سال 1998 یعنی زمانی که 24 سال داشت، بنیادی را به نام خودش برای حمایت از محیط زیست راه‌اندازی کرد؛ این موسسه‌، نهادی غیرانتفاعی برای افزایش آگاهی نسبت به مسائل محیطی بود. گرچه بخش‌های مختلف طبیعت محور توجه «دی‌کاپریو» بود، ‌اما او بیشتر تمرکز خود را روی مباحثی چون گرم شدن کره زمین‌، حفظ تنوع زیستی زمین و حمایت از انرژی‌های قابل تجدید قرار داد.

 

بنیاد «دی‌کاپریو» در 40 کشور جهان روی پروژه‌های متعدد محیط زیستی کار کرده و چند فیلم مستند از جمله «سیاره آب» و «گرمایش‌ جهانی» ساخته و منتشر کرده است.

فعالیت‌های چشمگیر این بازیگر و فعال اجتماعی در این زمینه جوایزی را از سوی گروه‌های حامی محیط زیست برایش به ارمغان آورد که جایزه محیط زیست «مارتین لیتون» سال 2011 و جایزه رهبری محیط زیست 2003 که از سوی موسسه جهان سبز آمریکا برگزار می‌شود، از این جمله هستند.

 

«دی کاپریو» اولین بار در سال 1993 برای فیلم «یه چیزی گیلبرت گریپ را آزار می‌ده» نامزد جایزه نقش مکمل اسکار شد و سپس در سال‌های 2005 (هوانورد)،‌ 2007 (المالس خونین)، 2014 (گرگ وال استریت) نیز مجددا نامزد اسکار بازیگری شد تا سرانجام امسال برای بازی در فیلم «بازگشته» موفق به کسب این جایزه مهم سینمایی شود.

 

ارسال پرسش جدید