تجلیل از تقوایی در موزه سینما
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۰ آبان

 احتمالا بیشتر مراسم‌هایی که برای بزرگداشت هنرمندان نام‌آور ایرانی برگزار شده‌اند، احتیاج به بهانه‌ای داشته‌اند. آخرین مراسم بزرگداشت هم از همین جنس بود. ناصر تقوایی کارگردان شهیر ایرانی که خیلی‌ها نامش را با فیلم ماندگار «ناخداخورشید» به خاطر سپرده‌اند، به بهانه اکران سه مستند «تعزیه»، «تمرین آخر» و «کشتی یونانی» درگروه «هنرو تجربه» و به پاس نیم‌‌قرن حضور موثر در سینمای ایران درموزه سینما تجلیل شد.

به گزارش ال‌جی و به نقل از شهروند، دراین مراسم ناصر تقوایی صحبت‌های قابل تأملی مطرح کرد و پیام تصویری اصغر فرهادی برای بزرگداشت او پخش شد.


تقوایی دراین مراسم گفت:

در زندگی همه چیز امکان دارد همین می‌شود که هنر درهمه ادوار تاریخ، زبان تازه پیدا کند و هیچ وقت کهنه نشود. هنر مدام تجدید حیات می‌کند. فرض کنید در این قرن مسائلی وجود دارد که در قرن گذشته نبود و در قرن گذشته هم مسائلی بوده که قرن گذشته ترش نه، درهمه هنرها نوشتن وابسته‌ترین چیز به انسان است، همه گذشته‌ها ممکن است به دلایلی فراموش شوند ولی یک اثر بالاخره خودش را نشان خواهد داد، ولو این‌که لاشه‌هایش را از زیر خاک درآورند.

کارگردان «کاغذ بی‌خط» با اشاره به این‌که در یک دورانی خطر سینمای ایران را تهدید کرده، ادامه داد:

من نمی‌دانم چرا هربار ما به فکر تغییر درجامعه خودمان می‌افتیم، به عقب برمی‌گردیم و چیزهایی را نابود می‌کنیم که اتفاقا خیلی خوبند. این موضوع واقعا برای من به شکل یک رمز و راز درآمده است. یادم هست یک عده بعد از انقلاب تیشه برداشته بودند که بروند تخت‌جمشید را خراب کنند! از این دست اتفاق‌ها در زندگی ما زیاد افتاده، فکر می‌کردند بنا را خراب کنند، از یک حکومت طولانی سلطنتی در ایران رهایی پیدا می‌کنند. متأسفانه ما با گذشته خودمان خوب مواجه نمی‌شویم. گذشته بیشتر از آینده به ما یاد می‌دهد، آینده یک پدیده نامعلوم است، ولی گذشته خیلی تجربه‌ها دارد که به ما منتقل کند. چه کارهایی که باید بهشان عمل کنیم و چه کارهایی که دیگر نباید به سراغشان برویم.


کارگردان «آرامش درحضور دیگران» این‌گونه صحبت‌هایش را درمراسم بزرگداشت خود به پایان برد:

ما یک ملت فرهنگی هستیم. ممکن است تیراژ کتابمان پایین باشد، ممکن است تماشاگر سینما و تئاتر ما کم باشد ولی ثابت کرده‌ایم که ملتی فرهنگی هستیم. شاید به شکلی که دلمان می‌خواهد بی‌دردسر و ساده نتوانیم کار کنیم، ولی مردم در آینده خودشان را درست و منظم می‌کنند. آینده این است، مردم ما داشته‌هایشان را از دست نمی‌دهند و نداشته‌هایشان را به دست خواهند آورد.

ارسال پرسش جدید