سفر به بهشت ، بیخ گوش تهران
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ شنبه ۴ مهر

این یکی را باید حتما تجربه کنید. بزنید از شلوغی شهر بیرون و بروید در دل طبیعت ؛ که بکر مانده و موطنی است برای خلاصی از های و هوی تکراری زندگی شهر نشینی.

تا به حال اسم غار بورنیک به گوشتان خورده؟ یا اصلا تا به حال روستای هرانده رفته اید؟ اگر برایتان نا آشناست پس حتما این متن را انتها دنبال کنید چون پیشنهاد یک سفر ویژه پیش رویتان قرار می گیرد. اگر پایتخت نشین هستید که این سفر بیخ گوشتان است نهایتا با یکی دو ساعت فاصله.

خبرگزاری مهر در گزارشی درباره غار بورنیک و روستای هرانده اینطور می نویسد:

لذت بودن در منطقه‌ای خوش آب و هوا، غارنوردی، تماشای روستایی زیبا و سرسبز از بام یک کوه و رد شدن از میان درختان سیب را می‌توان در همین حوالی پایتخت و در روستای هرانده و غار بورنیک تجربه کرد.

درختان سیب را می‌توان در همین حوالی پایتخت و در روستای هرانده و غار بورنیک تجربه کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر غار بورنیک روستای هرانده در ۱۲۰ کیلومتری شرق شهر تهران و ۱۲ کیلومتری جنوب غربی شهر فیروزکوه قرار دارد. برای رفتن به این غار غیر از خودروی شخصی که تقریبا یک ساعت و نیم زمان می‌برد، می‌توان در تورهای گردشگری یک روزه دفاتر خدمات مسافرتی هم ثبت نام کرد و با یک گروه از گردشگران به این منطقه دیدنی رفت.

بورنیک یا بارنیک یعنی محل امن خوب که اسم پرمعنایی برای غار به علت موقعیت خاص قرارگیری آن است. این غار محل امنی برای زندگی و پناه گرفتن بوده و شاید خیلی از گردشگرانی که فقط به روستای هرانده می‌روند و اطلاعی از وجود غار ندارند، نمی‌دانند که موقعیت جغرافیایی این غار دقیقا کجاست چون دهانه آن از دید عموم مردم پنهان است.

با این حال وقتی وارد روستا می‌شوی، یک تابلوی بزرگ راه ورود به غار را نشان داده است البته باید حدود سه ساعت راه میان روستا و فضاهای سرسبز و باغ‌های سیب را طی کنی و از کنار رودخانه بزرگی رد شوی. در میانه راه تابلوی دهکده گردشگری آسمان هفتم را می‌توان دید که داخل باغ سیب تخت و وسایل پذیرایی و حتی آتش برای درست کردن غذا آماده کرده است. در آنجا محلی ها برای گردشگران غذا درست می‌کنند تا وقتی که غار برمی‌گردند سفارششان آماده باشد.

در این دهکده یا رستوران محلی یک پرس جوجه کباب را با نان و گوجه‌اش می‌توان ۱۵ هزار تومان خرید و به رایگان از درختان سیبش، سوغات روستای هرانده را چید و با خود برد. در میان درختان سیب گاهی می توان درخت گردو را هم پیدا کرد که هنوز گردشگران آن را از میوه خالی نکرده اند.

بسیاری از گردشگران ترجیح می‌دهند از باغات سیبی که در سر راهشان است، تا زمانی که از مالک اجازه نگرفته اند میوه ای نچینند. به همین دلیل می‌توان درختانی را دید که سرشان را از فنس های باغ بیرون کشیده اند و زیبایی شان را به رخ گردشگران می‌کشانند.