تلگرام در دو راهي بودن يا نبودن
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۷ آبان

جلسه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، ‌با موضوع داغ فيلتر تلگرام برگزار مي شود. ماجراي فيلتر كردن شبكه‌هاي اجتماعي  موبايلي از زمان آغاز فعاليت آنها شكل گرفته و هراز گاهي خبر فيلتر يكي از اين شبكه ها رسانه‌اي مي‌شود. تاكنون دو بار جلسه فيلتر تلگرام بي نتيجه خاتمه يافته است و اين در حالي است كه تلگرام اين روزها مهم ترين پيام رسان در فضاي كنوني جامعه مجازي بين ايرانيان است.هرچند در مواردي مانند وي‌چت فيلتر انجام شده اما بلافاصله شبكه‌هاي جايگزين فعاليت خود را ميان كاربران ايراني آغاز كرده‌اند.

استقبال گسترده كابران ايراني از اين شبكه‌ها به حدي رسيده كه خبر فيلتر هر يك از آنها تبعات منفي در جامعه به دنبال دارد. در اين بين شبكه‌هاي موبايلي محبوبي چون تلگرام و اينستا گرام بيش از سايرين با تهديد فيلتر روبه‌رو بوده‌اند و مدتي است موضوع فيلتر تلگرام در دستور کار جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه قرار گرفته است. هرچند اكثريت اعضاي كار گروه يعني دولتي ها با فيلتر تلگرام مخالف هستند.تلگرام به عنوان كانال اطلاع رساني بسياري از خبرگزاري‌ها، سازمان‌ها و نهادهاي دولتي و خصوصي و سازمان هاي مردم‌نهاد تبديل شده است و به گفته مديران روسي اين شبكه قريب 20درصد كابران فعال اين شبكه را  ايراني ها تشكيل مي‌دهند. با اين توصيف تلاش براي فيلتر تلگرام با انتقادات گسترده اي رو به رو شده است.در حالي كه بيشترين تعداد از رسانه هاي جمعي و خبرگزاري‌ها و روزنامه ها از هر دسته و جناح سياسي اين روزها اتاق و كانالي در فضاي مجازي تلگرام براي خود تهيه كرده اند تشكيل جلسه براي بررسي فيلتر تلگرام مي‌تواند باعث نااميدي بيشتر در ميان كاربران فضاي مجازي در ايران شود.

فيلتر براي مسدود كردن كانال هاي غير اخلاقي

دليل اصلي بيان شده براي فيلتر تلگرام فعاليت كانال هايي با محتواي غير اخلاقي است. هرچند مديران روسي فيلتر كانال هاي غير اخلاقي را در دستور كار خود دارند اما گفته مي شود اين كانال‌ها از حالت عمومي به حالت خصوصي تغيير حالت داده اند تا از فيلتر هوشمند تلگرام در امان باشند. به همين دليل دغدغه ادامه فعاليت آنها باعث شده دادستان كل كشور به عنوان رئيس کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه  و تعدادي ديگر از اعضاي كارگروه همچنان خواستار فيلتر تلگرام باشند.

تلگرام در تضاد با منافع مالي مخابرات

البته يكي ديگر از دلايلي كه در رابطه با فيلتر تلگرام در محافل غير رسمي بيان مي‌شود بحث كاهش هزينه هاي استفاده از تلفن همراه و كاهش اس ام اس هاست كه با منافع مالي مخابرات در تضاد قرار دارد. هرچند به گفته مدیرکل روابط عمومی‌شرکت مخابرات ایران در 29 مهر سال جاري سیاست دولت یازدهم از ابتدا مخالفت با فیلترینگ بوده و همچنان هست و تا آخر عمر این دولت هم خواهد بود از این رو مخابرات تصمیمی برای فیلتر تلگرام ندارد. 

ناتواني در فيلتر هوشمند تلگرام

دليل ديگري كه در رابطه با فيلتر تلگرام اين روزها قوت گرفته ناتواني در اجراي فيلترينگ هوشمند در ايران براي اين شبكه مجازي است. در برنامه قبلی این کارگروه به دلیل عدم حضور دولتي‌ها كه جزو اصلي‌ترين مخالفان فيلتر تلگرام هستند و طبق قانون اكثريت را نيز در اين كارگروه برعهده دارند،جلسه  به حد نصاب نرسید تا موضوع فيلترينگ تلگرام به جلسه امروز موكول شود.به هرحال کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه طبق اختيارت قانوني خود امروز تشكيل جلسه خواهد داد و در اين رابطه راي گيري خواهد شد، اينكه تلگرام از امروز در دسترس باشد يا نه؟ امري است كه بايد منتظر نتيجه جلسه  كارگروه نشست‌وديد.

منبع: روزنامه قانون

 

ارسال پرسش جدید