موراکامی برنده معتبر‌ترین جایزه ادبی کودک شد
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ شنبه ۳۰ آبان

«هاروکی موراکامی» سرشناس‌ترین نویسنده حال حاضر کشور ژاپن موفق شد جایزه «هانس کریستین اندرسن» را که معتبرترین جایزه‌ حوزه ادبیات کودک جهان است، از آن خود کند.

 جایزه «هانس کریستین اندرسن» که لقب «نوبل کوچک» را یدک می‌کشد، در این دوره به هاروکی موراکامی رمان‌نویس 66 ساله ژاپنی تعلق گرفت.

این جایزه دانمارکی پیش‌تر به نویسنده‌های صاحب‌نامی چون «جی.کی. رولینگ» خالق هفت‌گانه پرفروش «هری پاتر»، «پائولو کوئلیو» نویسنده «کیمیاگر» و «ایزابل آلنده» نویسنده شیلیایی آثاری چون «زورو» و «خانه ارواح» اعطا شده است.

موراکامی جایزه اندرسن را همراه با چکی به مبلغ 67 هزار یورو (71 هزارو 400 دلار) دریافت می‌کند. اعضای هیات داوران این جایزه، او را برای "ترکیب پررنگی که از روایت‌های کلاسیک، فرهنگ پاپ،‌ ادبیات سنتی ژاپن، واقع‌گرایی رویاگونه و مباحث فلسفی" در آثارش ارائه کرده، مورد تقدیر قرار دادند.

نویسنده «کافکا در کرانه» که تاکنون میلیون‌ها جلد از آثارش در سرتاسر جهان به فروش رسیده، بیشتر در کتاب‌هایش به پوچی و تنهایی زندگی مدرن با اشاره‌هایی به فرهنگ پاپ می‌پردازد. «جنگل نروژی» یکی از معروف‌ترین کارهای اوست که مورد توجه سینماگران قرار گرفته است. موراکامی در سال 2006 جایزه «فرانتس کافکا» را از آن خود کرد.

جایزه «اندرسن» در اکتبر 2016 در شهر اودنسه دانمارک که زادگاه اندرسن بوده است به موراکامی اعطا می‌شود. اندرسن خالق قصه‌های ماندگاری چون «جوجه اردک زشت»، «بندانگشتی»، «پری دریایی کوچک» و «دخترک کبریت‌فروش» است.

هاروکی موراکامی 66 ساله بیش‌تر کتاب‌هایش را به سبک سوررئال به نگارش درآورده‌ است و آثارش تاکنون به بیش از 50 زبان برگردانده شده‌اند. هر سال نام این نویسنده به عنوان یکی از نامزدهای نوبل ادبیات بر سر زبان‌ها می‌افتد، اما او هنوز موفق به کسب این افتخار نشده است. از معروف‌ترین کتاب‌های موراکامی که یکی از مطرح‌ترین نویسندگان معاصر است می‌توان به «کافکا در کرانه»، «جنگل نروژی»، «1Q84» و جدیدترین اثرش «سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های زیارتش» اشاره کرد.

جایزه ادبی «هانس کریستین اندرسن» تقریبا مهم‌ترین جایزه ادبی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان است که گاه «نوبل کوچک» خوانده می‌شود. این جایزه که هر دو سال یک‌بار از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان در دو بخش به نویسندگان و تصویرگران اهدا می‌شود، به نام هانس کریستین اندرسن - نویسنده افسانه‌های کودکانه دانمارکی - نام‌گذاری شده است و برگزیدگان آن جایزه خود را از دست ملکه‌ دانمارک دریافت می‌کنند.

منبع: ایسنا

ارسال پرسش جدید