تصمیمات جدید روسیه با گردشگری ترکیه چه خواهد کرد؟
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ يکشنبه ۸ آذر

شبکه خبر ان.تی.وی گزارش داد لاوروف درکنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با ولید المعلم در مسکو گفت : مسکو قرارداد معافیت روادید با ترکیه را از اول سال جدید میلادی تعلیق می کند.

قرارداد لغو مقررات روادید با ترکیه در سال 2010 میلادی امضا و از آوریل سال 2011 میلادی اجرایی شده بود.

روز گذشته نیز اولگ سانوف رئیس آژانس گردشگری روسیه با تعریف همکاری گردشگری بین ترکیه و روسیه به عنوان یک همکاری «ظاهری» از توقف این همکاری خبر داده بود.

خبر لغو روادید با ترکیه بخش صنعت گردشگری ترکیه را بسیار نگران کرده است.

گردشگران روس بعداز آلمان، بیشترین سفر را به ترکیه دارند و سالانه در حدود 3.5 میلیون گردشگر روس به ترکیه سفر می کنند.

روسیه در حالی مقررات معافیت روادید با ترکیه را تعلیق می کند که وزیر خارجه روسیه از شهروندان روس خواسته است هر چه زودتر خاک ترکیه را ترک کنند. نیامدن گردشگران روسی برای ترکیه در کنار اینکه ضربه بزرگی به صنعت گردشگری ترکیه خواهد بود، به تجارت چمدانی بین دو کشور نیز به شدت ضربه می زند.

شایان ذکر است از هم اکنون رسانه ها خبر می دهند که منطقه لاله لی استانبول که صرفا برای گردشگران روسی فعالیت می کند، به شدت خالی شده و هیچ مشتری روسی به منطقه نمی آید. گفته می شود حجم تجارت چمدانی یعنی خریدهایی که گردشگران روسی از این منطقه خرید می کنند سالانه بین 8 تا 11.5 میلیارد دلار است.

درهمین حال امروز رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درمنطقه بایبورت ترکیه در شمال این کشورگفت: کشورش نمی خواهد به خاطر حادثه سرنگونی هواپیما روابط اقتصادی و تجاری با روسیه ضرر ببیند ومایل است درحاشیه نشست تغییرات اقلیمی درپاریس با ولادیمیر پوتین ابعاد مساله را گفت و گو کند.

رسانه های ترکیه گزارش کردند که کاخ کرملین بلافاصله پاسخ داد و اعلام کرده که هیچ برنامه دیداری بین پوتین و اردوغان مطرح نیست. ترکیه روز سه شنبه یک جنگنده روسی را با ادعای اینکه وارد حریم هوایی ترکیه شده و برغم 10 بار هشدار حریم هوایی این کشور را ترک نکرده است، سرنگون کرد.

منبع: ایرنا

ارسال پرسش جدید