اوج بارش شهابی دو پیکری دوشنبه شب
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۳ آذر

بارش شهابی دو پیکری و یا همان جوزایی از بارش های مشهور سالیانه است که عامل آن بر عکس سایر بارش ها، دنباله دارها نیستند بلکه بر اساس نتایج مطالعات سازمان فضایی آمریکا (ناسا) در سال 2003 میلادی، عامل این بارش سیارک فیتون 3200 تعیین شده است.

مسعود عتیقی گفت: از آنجا که کانون این بارش در صورت فلکی دوپیکر است، این بارش به نام بارش دوپیکری (جوزایی) مشهور شده است .

عتیقی با اشاره به ایجاد ماه نو در روز جمعه 20 آذر گفت: نبود نور ماه در این شب ها، آسمان تاریکی و مناسبی را در محیط های کوهستانی و به دور از شهرها برای رصد شهاب های این بارش فراهم کرده است.
وی خاطرنشان کرد: کانون این بارش نزدیک ستاره کاستور و یا همان ستاره آلفای این صورت فلکی است که در میان ستاره شناسان فارسی زبان به نام «سر پیکیر پیشین» معروف است.

رییس انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: اوج بارش شهابی دوپیکری امسال ساعت 21:30 دقیقه شبانگاه دوشنبه 23 آذر خواهد بود، هر چند امشب نیز رصدگران می توانند تعدادی از شهاب های این بارش را در آسمان مشاهده کنند.

به گفته عتیقی، کانون بارش در ابتدای شب و حدود ساعت 19 از افق شرقی طلوع خواهد کرد و تعداد بارش ساعتی پیش بینی شده برای این بارش 120 شهاب است .

وی به رصدگران توصیه کرد که در محیطی دور از آلودگی های نوری و هوایی در شهرها و در افق های باز به رصد این شهاب ها بپردازند.

به گفته عتیقی، شهاب ها ذرات میلیمتری و میکرومتری هستند که در برخورد با جو زمین درخشش آنها از فاصله 80 تا 150 کیلومتری به چشم انسان می رسد. وی افزود: برای رصد بارش های شهابی نیازی به تلسکوپ یا ابزارهای رصدی خاص نیست و عکسبرداری از این بارش ها به علاقمندان توصیه می شود.

منیع: ایرنا

ارسال پرسش جدید