25 سال از ایجاد اولین وب سایت آنلاین گذشت
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ سه شنبه ۱ دي

هم‌اکنون که این مطلب را می‌خوانید بیش از یک میلیارد وب‌سایت در اینترنت آنلاین و فعال هستند و شاید تصورش مشکل باشد که بدانید 25 سال پیش در چنین روزی اولین وب‌سایت دنیا آنلاین شد. تیم برنرزلی که پدر دنیای اینترنت نیز شناخته می‌شود 25 سال پیش این وب‌سایت را افتتاح کرد.

آقای برنرزلی که در آن زمان در CERN مشغول به کار بود موفق شد با کمک همکارانش تکنولوژی WWW را به صورت رایگان عرضه کرده و یک مرورگر ساده و چندین خط کد را نیز در آن بگنجاند. به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد این رویداد CERN اولین وب‌سایت دنیا را مجدداً بازسازی کرده است و لینک آن نیز همان لینک وب‌سایت ابتدایی یعنی info.cern.ch است. جالب است بدانید نگه‌داشتن این وب‌سایت تنها به کپی کردن چند فایل قدیمی ختم نشده و CERN همچنین سرور ابتدایی که برای آن استفاده شده بود را نیز بازیابی کرده و تا جایی که توانسته همان شرایط ابتدایی را شبیه‌سازی کرده است. فراتر از یک نوستالژی گیکی که در پس این کار نهفته است CERN همچنین امیدوار است تا این وب‌سایت برای آیندگان نیز باقی بماند تا همگان بدانند پدیده‌ای به‌نام اینترنت در ابتدا چه شکلی بوده است.

خوب است بدانید در ابتدا این وب‌سایت به صورت عمومی رونمایی نشد و این اتفاق تا حدود تابستان سال 1370 به طول انجامید اما کماکان از امروز به عنوان تولد اولین وب‌سایت دنیا یاد می‌کنند که در واقع یک رونمایی از نحوه کار هایپرلینک بود. برنرزلی کماکان سخت در تلاش است که از فضای وب آزاد یا همان open web و بی‌طرفی اینترنت حمایت کرده و از سانسورهای دولتی نیز انتقاد کند.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید اگر به این وب‌سایت سری بزنید متوجه خواهید شد در آن خبری از تصاویر و یا فونت‌های گرافیکی نیست و در واقع دسترسی به اطلاعات به صورت متنی از یک نقطه دیگه و تنها از طریق شبکه‌ای به نام اینترنت در آن زمان یک شاهکار محسوب می‌شده است. حالا که 25 سال از آن روز می‌گذرد اینترنت نه‌تنها در شرکت‌های بزرگ فناوری بلکه به داخل جیب‌هایمان نیز سرک کشیده است.

منبع: فارنت

ارسال پرسش جدید